Oslavenec se ze zdravotních důvodů oslavy nezúčastnil. Přes svého vnuka Tomáše Zemana ale posílá vzkaz všem čtenářům Deníků Rovnost. „Dědeček si moc váží toho, že zákusky Brňanům stále chutnají. Je rád, že tradice pořád pokračuje a on sám doufá, že tu bude alespoň do stovky,“ říká přímo na místě redaktorce Deníku Rovnost vnuk.

Organizátorkou narozeninové oslavy slavného cukráře je kreativní manažerka Zemanovy kavárny a cukrárny Kristýna Kyánková. „Ve vitrínce jsou pro hosty připraveny jeho nejslavnější cukroviny, tedy pečení perníkoví a kokosoví draci, vyhlášený veletržní dort a mistrovo agarové želé. Koná se zde vernisáž umělecké instalace Cukrland pana Zemana od studentky brněnské Janáčkovy akademie múzických umění Barbory Bielkové. K vidění zde bude až do konce srpna. Příjemnou slavnostní atmosféru dotváří během celé akce jazzoví muzikanti Marek Pospíšil a Frederik Košecký,“ přibližuje manažerka.

Veletržní dort tvoří světlý korpus a krém. „Korpus je prolívaný bylinným likérem Pradědem a rumem, potřený krémem s vaječným koňakem a jahodovou marmeládou. Na povrchu dortu jsou kousky bílé čokolády,“ popisuje žena.

Na cukrářovo zdraví se dnes připíjí originálním nápojem s názvem Na pana mistra. „Jeho základ tvoří Žufánkova Kontušovka, whisky, tonik a limetková šťáva. Právě Kontušovka byla v období první republiky součástí každé hospody a patřila mezi nejčastěji konzumované alkoholy vůbec. Pokud se tento nápoj osvědčí a bude populární, tak ho zařadíme do běžného prodeje,“ dodává organizátorka.

Na skleničce originálního moku si na terase cukrárny pochutnává Petr Soška. „Nikdy jsem takový drink ještě nepil. Je to neobvyklá kombinace chutí. Zjistil jsem, že Kontušovka se vyrábí z vodky a ta je v nápoji asi cítit nejvíce,“ sdílí své první pocity z požitku mladý muž.

Lásku k cukrářskému řemeslu zdědil mistr po svém dědečkovi a otci. Jako cukrář pracuje v kavárně od svých patnácti let. „Začínal zde už jako učeň v roce 1946, poté se stal vedoucím cukrářem a provozovatelem kavárny. Jako jediný dodnes v cukrárně vyrábí agarové želé a mandle v cukru, zbytek zákusků už připravují zkušené cukrářky podle jeho receptur. Řízení podniku pomalu předává jeho vnukovi,“ informuje Kyánková.

Mistr se během své kariéry stal i pravým cukrářem. „Získal titul Mistr Cukrář České republiky a speciální cukrářský úbor, který mu propůjčilo české Společenstvo cukrářů, kde dělá senátora. Několikrát se účastnil různých mezinárodních cukrářských soutěží,“ doplňuje manažerka.

Funkcionalistická kavárna a cukrárna vznikla v Brně v roce 1936. „Šestipodlažní budovu nechal vybudovat Josef Sedláček a až do války se jmenovala U Sedláčka. Některé pamětnice, co k nám chodí, si tento název stále pamatují a říkají, že jdou k Sedláčkovi. Adolf Zeman ji pod názvem Zemanova kavárna a cukrárna provozuje od roku 1990,“ uzavírá Kyánková.