Hodit aktovku do kouta. A znova po ní sáhnout pokud možno až na začátku září. Většina školou povinných obyvatel Brna, kteří si už skoro měsíc užívají letní volno, nechce o sešitech a učebnicích až do konce prázdnin slyšet. Chodby brněnských základek ani školek ale prázdné nezůstaly. Děti totiž vystřídali malíři, klempíři a další řemeslníci, kteří budovám dopřávají letní obnovu.

V novém kabátě se po prázdninách představí například základní škola na Jihomoravském náměstí ve Slatině. „V srpnu začneme s kompletní přestavbou. Do konce prázdnin chceme mít za sebou úpravy, které způsobí nejvíc hluku a prachu. A definitivní tečku za rekonstrukcí uděláme nejpozději v říjnu,“ popsal slatinský místostarosta Jiří Ides.

Školní budova z osmdesátých let si podle něj o zásadní obnovu říkala už dlouho. Na projekt za bezmála třiadvacet milionů korun však nebyly peníze. „Sháněli jsme je několik let a jsem rád, že jsme se konečně dočkali. Z menší části rekonstrukci zaplatíme díky evropským fondům. A na víc než polovinu přispělo město,“ vysvětlil Ides.

Chtějí 2 miliardy

Podobné žádosti se ale na stolech úředníků brněnského magistrátu vrší. A město může uspokojit jen menší část z nich. Suma, kterou jednotlivé městské části na rekonstrukce školských zařízení po městu chtějí, letos dosáhla téměř dvou miliard korun. Magistrát na ně ale vyčlenil jen asi desetinu. „Většina půjde na obnovu školek,“ potvrdil náměstek brněnského primátora Daniel Rychnovský.

Například podle starosty Brna-severu Lea Venclíka přitom volá po obnově drtivá většina tamních mateřinek, ale i základních škol. „Snad kromě opravené školy v Soběšicích a školky na náměstí SNP potřebuje rekonstrukci každá. Nejvíc nás pálí školky, kterým bez potřebných úprav hrozí hygienici zavřením,“ potvrdil Venclík.

Na opravy v mateřince ve Šrámkově ulici chce Brno-sever po magistrátu vůbec největší částku ze všech městských částí. Žádá město o skoro čtyřicet milionů korun. „Můžu téměř s jistotou říct, že ty peníze nedostaneme. Pokud bychom však o ně nezažádali, mohl by někdo argumentovat, že jsme se o to ani nepokusili,“ řekl Venclík.

Plánované opravy brněnských školek a škol.

Sehnat na opravy peníze je podle zástupců škol v posledních letech stále těžší. Především kvůli hospodářské krizi, která z daňových příjmů obcí a krajů výrazně ukrajuje. Seznam oprav, které nesnesou dlouhé odkládání, má přitom prakticky každá z nich.

A příležitost pustit se v období prázdnin alespoň do některých oprav si však i přes napjatý rozpočet nemohou nechat ujít. „U nás bylo nezbytné opravit především střechu, s níž jsme od zimy měli problémy. Velké množství sněhu, které napadlo, totiž museli shazovat hasiči. A nechtěně přitom poškodili krytinu, takže dokonce trochu zatékalo,“ popsala typický prázdninový program škol a školek Eva Severová ze základní školy ve Štolcově ulici v Černovicích. Zařízení, které patří k menšině brněnských základních škol ve správě kraje, se specializuje na výuku autistických dětí.

Školník v akci

Kromě střechy začali na počátku minulého týdne řemeslníci v budově s rekonstrukcí zastaralých elektrických obvodů. První týden v srpnu v chodbách a třídách rozestaví žebříky malíři. A o některá vylepšení se zkrátka postará tvořivost zaměstnanců školy. „Zřizujeme další autistickou třídu, takže jsme využili prázdnin a rozhodli se barevně natřít starší nábytek. Postaral se o to pan školník, ke kterému se přidali i někteří učitelé,“ dodala Severová.

LUCIE HRABCOVÁ
LUCIE TŮMOVÁ