Novinkou pro šoféry bude zobousměrnění Veletržní ulice, v ústí na Mendlovo náměstí ji silničáři uzavřou. Slepá bude i nadále Výstavní. „Z Křížové nebude možné najet na náměstí, otevřený tu zůstane jen jeden pruh v opačném směru,“ zmínil mluvčí brněnského magistrátu Filip Poňuchálek.

Na prostranství se řidiči dostanou pouze z ulice Úvoz, případně z Pekařské. V Křížové po výjezdu z náměstí na ně čeká zúžení do jednoho pruhu.

Na Mendlově náměstí blízko pivovaru pokáceli kvůli pokračující rekonstrukci vzrostlé stromy. Nahradí je 30 nových dřevin, které vytvoří takzvaný městský les.
Po stromech zůstaly jen piliny: kácení na Mendlově náměstí pobouřilo lidi

Regionální autobusové linky 405 a 406 mění od středy nástupní zastávku. Přesouvá se před křižovatku ulic Hlinky a Pivovarská. Pro trolejbusy a autobusy linek 25, 26, 37, 52 a N97 ve směru do Pisárek zůstane nástupiště u vchodu do pivovaru. Ve stejných polohách najdou cestující také tramvajové zastávky.

Zásadní úprava se týká autobusových spojů 84 a N98. Pojedou odklonem po ulici Poříčí. „Vynechají tak zastávku Mendlovo náměstí,“ upozornila mluvčí dopravního podniku Hana Tomaštíková. Z Poříčí pak vozy vyústí do Křížkovského, kde obslouží stejnojmenné nástupiště posunuté k vědeckému centru Vida!

Proměna Mendlova náměstí

Pěší musí počítat s komplikovaným průchodem stavbou. Do centrální plochy náměstí se vůbec nedostanou. Náhradu za zrušené přechody v blízkosti pivovaru a kláštera najdou víc na okrajích prostranství.

První větší omezení provozu na Mendlově náměstí kvůli rekonstrukci způsobilo loni 1. listopadu komplikace a zahlcení okolních ulic. Kolony aut plnily Poříčí nebo Hlinky. Silný provoz byl místy na Úvoze, v Pekařské, Václavské nebo Křídlovické ulici. Autobusové linky nabíraly až půlhodinová zpoždění.