Jitka Vařílková žije v brněnských Bosonohách v Ševčenkově ulici asi dvě stě metrů od dálnice D1. I přesto, že má nová plastová okna, tak ji z dálnice ruší neustálý hluk. V létě navíc nemůže mít téměř vůbec otevřená okna. Podobný problém mají ale i další stovky lidí, kteří v Bosonohách žijí. Alespoň částečné řešení mají nabídnout protihlukové stěny, které měly letos kolem dálnice stát. Ministerstvo dopravy však nenašlo potřebných devadesát milionů na jejich výstavbu.

„Ministerstvo na letošek akci ze svého rozpočtu vyřadilo s tím, že na ni nemá peníze. Byl jsem i přímo v Praze a psal několik dopisů, ale tehdejší ministr dopravy Aleš Řebíček mi odpověděl, že se se stavbou počítá až v roce 2010. Problém s hlukem je tu několik let a lidé si často stěžují,“ uvedl starosta Bosonoh Miroslav Sojka.

Ministerstvo se brání, že prostě nemá dostatek peněz, a že bylo hlavně důležité dát peníze na rozestavěné projekty. „Ukazuje se navíc, že bez další peněžní injekce budeme muset v některých případech upravit harmonogram i jiných staveb. Nadále se ale přitom snažíme i pro stavbu protihlukové stěny peníze zajistit,“ vysvětlil mluvčí Ministerstva dopravy Martin Kupka.

Podle něj je ministerstvo také hledá i možnosti, jak navázat výstavbu stěn na možné rozšíření dálnice. „Kdy ale stavba mohla začít nejsme zatím schopní odhadnout,“ doplnil Kupka.

I přesto, že má Ředitelství silnic a dálnic na stavbu schválené stavební povolení, tak stavět nemůže.

Překračují limity

Problém je navíc v tom, že mají povolené překračování hlukových limitů jen do poloviny roku. Do té doby totiž platí výjimka od Krajské hygienické stanice v Brně.

„ Snažíme se tedy i dál získat peníze na stavbu od Státního fondu dopravní infrastruktury. Pokud by se to povedlo, tak je ještě teoretická šance, že bychom mohli stěny letos postavit. Pokud se nám to nepodaří, tak můžeme hygienickou stanici požádat o prodloužení výjimky nebo s námi může zahájit správní řízení ,“ podotkl ředitel Závodu Brno Ředitelství silnic a dálnic Pavel Doležal.

Zástupci hygienické stanice zatím nechtěli situaci komentovat s tím, že zatím je vše v jednání a není tak jasné, jak vše dopadne.

Její postup ale už v minulosti kritizoval i ombudsman, kterému se nelíbilo hlavně to, že úředníci nejsou dost tvrdí při vymáhání dodržování limitů.

„Hygienická stanice vždy určí, do kdy může provozovatel silnice překračovat povolené limity. I přesto, že pak provozovatel podmínky stanice v termínu nesplní, tak mu stejně stanice povolení nezruší,“ vysvětlila mluvčí ombudsmana Iva Hrazdílková.

Podle veřejného ochránce práv tak po vypršení povolení vydá hygienická stanice obvykle povolení nové. „Už na konci roku 2008 jsme požadovali, aby hygiena byla aktivní a vymáhala plnění určených podmínek. Situaci tak budeme i dál sledovat,“ podotkla Hrazdílková.