Vážení čtenáři, hlasujte v pravidelné anketě v pravém sloupci. Konečné výsledky ankety, která skončí v pátek ve 20:00, najdete v sobotním vydání jihomoravských deníků Rovnost.

Nejdřív obavy z dalšího deště, které se během dne proměnily alespoň v částečnou úlevu. Večer se ale obloha opět zatáhla. Tak nějak vypadal čtvrtek na Hodonínsku. Už během středečního večera se začalo pytlovat ve Veselí nad Moravou. Nejvyšší hráz ale ve čtvrtek vyrostla v rohatecké ulici Baráky. Právě tam museli hasiči začít po poledni evakuovat obyvatelé čtyř rodinných domů. Celý den pak hasiči v Rohatci čerpali z nejníže položené části obce vodu. Pytlů s pískem přibývalo. Na řece Moravě v té době stále platil třetí povodňový stupeň.

Přívaly vody ale nezasáhly jen obce položené blízko řeky Moravy. Například v Kyjově se vylila řeka Kyjovka a zaplavila tamní zahrádky a baseballové hřiště. „Rozmístili jsme tam zákazové cedule. Vše kontroluje městská i republiková policie,“ informoval předseda povodňové komise a místostarosta Kyjova Antonín Kuchař. Protipovodňová opatření byla i v samotném Kyjově, a to na ulici Komenského u cukrárny, za gymnáziem a u rodinných domků u Kyjovky.

Od rána trápila voda také Strážnici. V tamním skanzenu vystoupla spodní voda a jindy suché cesty museli pracovníci zpevnit dřevěnými přechody. „Není to ale nic dramatického. Návštěvníci se nemusí bát přijít,“ vzkázala Eva Rýpalová. Právě ve strážnickém skanzenu včera začal tradiční pořad Abeceda řemesel.

Úklid a neustálé vzhlížení k nebi, jestli se objeví další mračna. Tak to vypadalo po celý den v obcích na Břeclavsku, kterými se prohnala voda. Dobrovolní hasiči vyjížděli čerpat spodní vodu do sklepů či tvrdonického amfiteátru, kde v pátek začínají slavnosti. Kromě Moravy začala hrozit i Dyje, která v Ladné celý den stoupala až o pět centimetrů za hodinu. Lidé se však nejvíce obávají nadcházející noci.

Podle ostatních dnů proběhl čtvrtek na Vyškovsku relativně v klidu. Střídající se sluníčko s hrozivě vyhlížejícími tmavými mračny, ale stále udržovaly nejen občany nejvíce postižených obcí v nejistém neklidu. Práce na odstraňovaní následků řádění povodní v předchozích dnech ale pokračovaly. Hladina Litavy mírně poklesla, i tak ale byla hodně rozvodněná, což s hrůzou sledovali hlavně obyvatelé Hrušek, kam se ve středu dostala voda z Rakovce. Velké problémy měli s povodní stále ve Slavkově u Brna. Hasiči byli v permanenci od časného rána a především čerpali vodu ze zaplavených sklepů.V Brankovicích se voda z Litavy rozlila do lagun a zatopila několik sklepů. Spolu s profesionálními hasiči z Bučovic tam zasahovali dobrovolní hasiči z celého okolí. Laguna se vytvořila také na hřišti v Rousínově. Hasiči odčerpávali vodu ze sklepů i v Bučovicích, v Heršpicích, v Hodějicích, v Křenovicích, v Šaraticích, v Kučerově, ve Vážanech nad Litavou a ve Chvalkovicích na Hané. Situace se trochu uklidnila v Milonicích, které rozvodněná Hvězdlička vyplavila v neděli a ve středu. Dnes se ale ještě občané preventivně zásobili dalšími pěti sty pytli s pískem. Do Milonic také vyjela jednotka hasičů, aby zpevnila poldr u Rošťoutek.

Na Brněnsku byla nejhorší situace na řece Svratce v okolí Židlochovic, kde byl třetí povodňový stupeň. „Pod městem u čističky vod řeka přetekla hráz a rozlila se do lesa. Přímo ve městě se naštěstí voda dostala jen do pár sklepů, odkud ji museli hasiči odčerpat,“ uvedl starosta Židlochovic Vlastimil Helma. Větším škodám podle něho zabránily protipovodňové zábrany, které město v minulých letech postavilo. S vodou bojovali také v Žatčanech, kde se poblíž mostu vylila řeka Litava a zaplavila tamní pole. V dalších částech Brněnska byla situace poněkud klidnější. Odpoledne navíc začaly hladiny řek postupně klesat. Na první stupeň se vrátily Svratka v Brně na Poříčí a Jihlava v Ivančicích.

Podle předpovědí meteorologů bude pokles řek pokračovat i v pátek. „Ze Slovenska sice míří na jižní Moravu další srážky, ale zdá se, že nebudou tak silné, jak se původně zdálo. V pátek se navíc vyjasní a bude teplo. Slunečné počasí navíc vydrží až do konce víkendu,“ uvedl Tomáš Balcar z Meteopressu.

Jak vypadaly povodně ve středu čtěte ZDE

Na Blanensku Svitava zaplavila některé silnice, domy a pole. Silničáři museli uzavřít silnice mezi Adamovem a Bílovicemi a mezi Lhotou Rapotinou a Oborou, které zatopila voda. Pod vodou se ocitl i tunýlek u tenisových kurtů a odřízl autobusovou dopravu na adamovské sídliště Horka. Hasiči přes den uvolňovali jez v Doubravici nad Svitavou a odčerpávali vodu z podchodu pod železnicí v Blansku, ze zatopeného koupaliště ve Svitávce nebo z garáží ve Skalici nad Svitavou a zasahovali i na dalších místech. Hladina v řekách na Blanensku celý den pomalu ale vytrvale klesala. Večer ale začalo opět drobně pršet.

Jevišovka má stále II. stupeň, Dyje klesá

Prakticky neměnná situace je zatím na Dyji a Jevišovce. Zatímco v Hrušovanech nad Jevišovkou řeka kulminuje na hladině 202 centimetrů a tedy druhém stupni povodňové aktivíty, Dyje v Pohrdadí nad Dyjí pomalu klesá. Stále zde však platí první stupeň povodňové aktivity, tedy bdělost. Také Rokytná klesá. Voda se v Moravském Krumlově dostala zpátky pod úroveň druhého stupně a má nyní průtok necelých sedmnáct kubíků za sekundu.

ONLINE POVODNĚ

21:02 Hodonínsko – Mezi Hodonínem a Lanžhotem hladina Moravy stále stoupá. Za Hodonínem, v Kopčanech, se za poslední hodinu posunula výška hladiny o dalších šest centimetrů. U Strážnice je setrvalý stav.

19:41
Rohatec – V Rohatci se hladina řeky Moravy ustálila. Přesto hasiči stále pytlují místní ulici Baráky. Pracovníci obecního úřadu čistí stavidla, aby mohla voda dál protékat.

19:40
Brněnsko – Situace na Brněnsku se zlepšuje. Na první povodňový stupeň klesla řeka Svratka v Brně na Poříčí. Ve Veverské Bítýšce navíc jen o centimetr přesahuje limit prvního stupně.

19:25
Dolní Dunajovice – Vodu ze sklepa vyjeli v podvečer čerpat dobrovolní hasiči z Perné. A to do rodinného domku v nedalekých Dolních Dunajovicích.

19:22
Židlochovice – Jediným místem na Brněnsku, kde platí třetí povodňový stupeň jsou Židlochovice. I tam ale hladina Svratky klesá. „Podle prognóz, které máme od hydrologů, bude klesat i nadále. Protipovodňová opatření zatím fungují tak jak mají. Pouze na dvou místech jsme museli zapytlovávat,“ řekl starosta Židlochovic Vlastimil Helma. V okolí Židlochovic je situace horší. „Poblíž mostu u Žatčan přetekla hráz řeka Litava a vylila se do polí. Pod Židlochovicemi u čističky vod také přetekla hráz a voda se rozlila do lesa,“ dodal Helma.

19:17
Blanensko – Dobrovolní hasiči upouštějí v Olomučanech požární nádrž, která hrozila přetečením. Na Blanensku drobně prší. Svitava v Letovicích přestala dnes poprvé klesat.

19:01
Lanžhot – Dobrovolní hasiči začali stavět protipovodňové hráze u Kyjovky v Lanžhotě. A to u mostu vedle firmy Passvilan. „Dostal jsem informace, že Povodí navýší průtok Kyjovky na patnáct kubíků za sekundu. To už je hodně, takže pro jistotu jsem hasiče požádal o pomoc,“ uvedl lanžhotský starosta František Hrnčíř.

18:43
Milotice – Milotičtí dobrovolní hasiči si dnes nemohou ztěžovat na nedostatek práce. Zasahovali při čerpání vody ze sklepů v rodinných domcích jak brzy ráno, tak i po osmnácté hodině. „Situace však nebyla tak vážná jako ve středu, když se pod Šidlenama sesunul vinný sklep,“ uvedla milotická starostka Alena Presová.

18:39
Vyškovsko - Zaplněné retenční nádrže vyprazdňují členové dobrovolného hasičského sboru v Pustiměři.

18:18
Bořetice - Trkmanka dosáhla svého vrcholu kolem čtvrtečního poledne a začala pomalu klesat. „Doufal jsem, že klesne aspoň o půl metru. Ale je to jen nějakých patnáct centimetrů. Takže se bojíme noci, kdy má zase začít pršet,“ byl neustále v pohotovosti starosta s tím, že upozornil i tamní dobrovolné hasiče na možnost nočního poplachu.

18:09
Blanensko - Jednotky dobrovolných i profesionálních hasičů z Blanenska pomáhají v Židlochovicích a okolí s odčerpáváním zatopených prostor. Vystřídali unavené místní hasiče. Na Blanensku hladiny řek pomale ale vytrvale klesají.

18:07
Hodonín – Druhý den povodní v Hodoníně. Fotogalerie ZDE

18:04
Rohatec - O evakuaci čtyři domů se rozhodlo poté, co voda zatopila okolní louky i zahrady a vystoupala do těsné blízkosti obydlí. „Dvanáct obyvatel domů v ulici Baráky profesionální a dobrovolní hasiči přestěhovali do ubytovny v Rohatci. Nábytek a další věci evakuovaných lidí hasiči z ohrožených domů přestěhovali do místní tělocvičny,“ popsal evakuaci mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Haid. Se svými majiteli se z ulice Baráky odstěhovaly také čtyři slepice.

17:42
Lanžhot – Pole jim ještě ani nestačila vyschnout. A opět se už v zemědělském družstvu Pomoraví v Lanžhotě dívají na to, jak přitéká nová voda. První povodeň zatopila družstvu na tři sta padesát hektarů. „Momentálně čekáme na hlavní vlnu. Bude to ještě horší. Vodu jsme se snažili z polí po první záplavě odčerpat. Do Kyjovky ale teče mnohem více vody a další voda jde ještě od Moravské Nové Vsi od lesů. A to k nám ještě dorazí,“ vysvětloval František Tureček ze zemědělského družstva Pomoraví.

17:34
Hodonínsko – U Strážnice hladina Moravy zůstává zhruba na stejné úrovni (od osmi ráno pokles o čtyři centimetry). Naopak za Hodonínem rychle stoupá. Stanice v Kopčanech informovala o čtyřcentimetrovém nárůstu za hodinu. Také v Lanžhotě jde Morava nahoru, za posledních šest hodin o šestnáct centimetrů.

17:32
Vyškovsko - Kvůli deštivému počasí je podle zahrádkářů z Vyškovska prakticky ztracená letošní úroda ovoce a zeleniny. Rostlinolékařská správa varuje, že se budou s oteplováním šířit plísně.

17:05
Hodonín – Hasiči zajišťují zadní vrata od bývalé tabáčky. Vytváří ochranné povodňové hráze z pytlů.

16:58 Bořetice, Týnec - Velká voda napáchala škodu také v Bořeticích na dětském hřišti. Během pár okamžiků se změnilo v bahenní lázeň. Podobně na tom jsou i vlastníci vinohradů v Týnci. Fotogalerie ZDE

16:55
Tvrdonice – Se spodní vodou mají neustále problémy ve Tvrdonicích v amfiteátru, kam vyjeli tamní dobrovolníci čerpat vodu. Přitom už zítra tam začínají slavnosti Podluží v písni a tanci.

16:51
Hodonínsko – Žarošické hasiče zalarmovala stoupající voda v tamním sklepě, kde měla dosáhnout více než metrové výšky. „Už by to mělo být dobré. Kluci se vrací do hasičky,“ hlásil před pátou odpolední starosta Žarošic Rudolf Svoboda. Příčinou zřejmě byla nastupující spodní voda.

16:49
Brněnsko – O pět centimetrů klesla za poslední tři hodiny hladina Svratky v Židlochovicích. Situace se tak postupně zlepšuje i v nejzasaženějším místě na Brněnsku. Přesto v Židlochovicích stále platí třetí povodňový stupeň. Voda postupně klesá i na dalších místech Brněnska. Ve Veverské Bítýšce klesla od osmi hodin od rána o deset centimetrů a v Brně na Poříčí za stejnou dobu dokonce o patnáct centimetrů.

16:48
Blanensko - Lidé ze Svitávky dnes zůstali doma. Čekal je však náročný den. Uklízeli škody, které napáchal rozvodněný potok v části zvané Podhradí. Voda se tam v noci dostala i přes bariéry z pytlů k domovům lidí. „Zatopila suterény budov s garážemi a sklepy. Došlo k i k ohrožení životů. Dnes jsme poklízeli, odčerpávali vodu a připravovali se na další noc,“ pokračoval Cetkovský. Stav ohrožení platí v obci po celý den. Lidé tedy připravovali další pytle s pískem. Pustili se i do odstraňování nečistot na náhonu. „Nic víc dělat nemůžeme,“ mrzí starostu. Svitávečtí pamatují na rok šestašedesát. Tehdy to bylo naposled, co se větší z potoků v obci takto rozběsnil.

16:29
Břeclavsko – O celý jeden metr vystoupala hladina Dyje v Ladné za posledních čtyřiadvacet hodin. Podle mluvčí Povodí Moravy je však situace pod vodním dílem zatím stabilizovaná. „Odtok se může případně ještě navýšit,“ upozornila s tím, že Kyjovka odtéká bez problémů do Moravy průtokem jedenáct metrů krychlových za sekundu. Vodohospodáři situaci nadále sledují.

16:25
Vyškovsko - Kritická situace byla v Brankovicích. Kromě sklepů zde vznikly laguny, které ohrožovaly okolí. Na místě zasahoval Hasičský záchranný sbor Bučovice a šest sborů dobrovolných hasičů.

16:06
Kyjov – Hasiči čerpali vodu ze sklepa v kyjovské městské části Nětčice. V ulici Luční, nedaleko Kyjovky.

15:57
Jevišovka – Obyvatelé Jevišovky na Břeclavsku jsou zatím klidní. Podle slov tamního starosty Michala Vaga je díky v loňském roce opraveným hrázím obec v bezpečí. „Pro nás bylo nejhorší, kdyby vytrvale pršelo u Vranovské přehrady. Zatím je klid, ale samozřejmě to budeme hlídat,“ řekl Vago.

15:51
Brněnsko – Hladina většiny řek na Brněnsku dál klesá. Hladina řeky Svratky by tak mohla brzy klesnout na první povodňový stupeň, kam odpoledne klesla i Jihlava v Ivančicích. Je ale možné, že hladiny ještě dnes stoupnou. Podle meteorologů míří na Moravu ze Slovenska další deště. Pršet má sice hlavně na severu a severovýchodě Moravy, ale srážky zasáhnou i Jihomoravský kraj. Neměli by ale být příliš silné. Večer a v noci mají navíc deště ustat. Do konce týdne už by pak na jižní Moravě pršet nemělo.

15:44
Bohuslavice - VIDEO: Zaplavený tunel v Bohuslavicích u Kyjova

15:35
Bořetice – 1997, 2002, 2009 a nejčerstvěji červen 2010. To jsou roky, na které Petr Zemánek z Bořetic na Hodonínsku nebude rád vzpomínat. Stoupající Trkmanka mu v nich totiž zaplavila sklep. “Loni jsme měli ve sklepě přes pětatřicet centimetrů. A letos nanejvýš třicet. Vodu odčerpáme, čerpadla vypneme a za chvíli začne opět stoupat,“ povzdechl si muž. Jak však dodal, z loňska se s rodinou poučili. „Tehdy jsme měli ve sklepě motory, a dokonce i sekačku. Letos jsme všechno zavčas vystěhovali,“ sdělil Zemánek, který se snaží vodu čerpat do kanálu svedeného za restauraci Mlýn. „Zatím není kanál plný, ale kdo ví, co se bude dít dál,“ řekl Zemánek.

15:24
Vyškovsko - V Hruškách stavějí dobrovolní hasiči hráz z pytlů s pískem, která má zamezit dalšímu pronikání vody z Rakovce do dědiny. Fotogalerie a video ZDE

15:19
Blanensko - Voda zatopila garáže ve Skalici nad Svitavou. Na místo vyrazila jednotka místních dobrovolných hasičů. Ti začali vodu odčerpávat.

15:13
Vyškovsko – Správa a údržba silnic získala zpět opravený tlakový stroj na čištění kanalizace. Ten ihned nasadila do akce ve Slavkově u Brna, kde je kanalizace zanesena. Tu čistí i Vodovody a kanalizace.

15:11
Kyjov – Hasiči žádají místní, aby nenahlašovali na tísňovou linku odčerpávání vody ze sklepů ani jiných podzemních a terénních prostor. „Toto čerpání je neefektivní a v mnoha případech z hlediska statiky a dalšího zaplavování nebezpečné,“ varuje velitel kyjovských profesionálních hasičů Milan Flamík. „Žádáme občany, aby vynesli z ohrožených prostorů cenný majetek, zabezpečili elektrická a plynová zařízení,“ dodává Flamík.

15:09
Brněnsko – Konečně začala klesat také hladina Svratky v Židlochovicích. Je to poprvé za poslední dva dny. Od úterý totiž řeka stále stoupala. Teprve v posledních několika hodinách se vzestup zastavil a nyní začíná voda pomalu klesat. Přesto stále zůstává na třetím povodňovém stupni. Hladiny řek navíc i na ostatních místech Brněnska.

15:07 Břeclavsko – Vyčerpat vodu ze sklepa rodinného domku v Lanžhotě vyjely odpoledne tamní dobrovolní hasiči do ulice Souhrady.

15:03
Moravský kras - Zavřené Punkevní jeskyně a zatopený vchod do Sloupsko-šošůvských jeskyní. Takto nepříjemně překvapila velká voda návštěvníky v srdci Moravského krasu. V Punkevních jeskyních si návštěvníci neužili plavbu na lodích už včera. Hladina podzemní říčky Punkvy totiž přesáhla povolený limit. Loďaři by tak těžko zdolávali silný proud. Později voda zaplavila i část suchých prostor. „Punkevní jeskyně jsou nyní zavřené. Voda zaplavila také vchod do Sloupalo-šošůvských jeskyní, takže se dovnitř dostáváme s návštěvníky jeskyní Kůlnou. Naši údržbáři i elektrikáři, zkrátka všichni už od včerejšího večera odčerpáváme vodu, odklízíme bahno a vysušujeme rozvaděče,“ popsala Miluše Hasoňová, vedoucí Sloupsko-šošůvských jeskyní. Objednané zájezdy rozptylují jeskyňáři do dalších zpřístupněných jeskyní.

Stav řek na jižní Moravě dnes v 15:00.

Zdroj: Povodí Moravy

14:59 Kyjov – Nejvýše vystoupala Kyjovka ve středu v noci, a to přes dva metry. Dnes byla hladina ve výšce metr sedmdesát, což zapříčinilo i odpouštění z Koryčanské nádrže. Ta se připravuje na podvečerní déšť. „V roce 1997 bylo vody přibližně srovnatelné množství, ale došlo i k vylití do parku. To se díkybohu letos nestalo. Od té doby se v Kyjově nikdy nic podobného nestalo, až teď,“ zavzpomínal předseda kyjovské povodňové komise a místostarosta Antonín Kuchař.

14:50
Bořetice – Hladina říčky Trkmanky v Bořeticích na Břeclavsku stoupla od středečního večera o patnáct centimetrů. V některých domech dokonce zaplavila sklepy. „Teď už se však dá se říct, že kulminuje. Ale uvidíme, co bude dnes večer, protože má zase začít pršet,“ obával se ve čtvrtek odpoledne bořetický starosta Václav Surman a dodal, že v pohotovosti je stále hasičský sbor. „Domky za tratí jsou níž, v úrovni Trkmanky. Takže lidé mají ve sklepích spodní vodu,“ uvedl Surman.

14:51
Blanensko - Pole v Rájci-Jestřebí se proměnilo v jezero. Včera večer se na něj vylila řeka Svitava. Voda se tam drží i dnes. Dobrovolní hasiči i radní jsou stále ve střehu. Dnes ráno hasiči odstraňovali z jezu zachycené větve. Hrozbu zjistili při kontrole, kterou navázali na včerejší hlídky. Rozvodněnou Svitavu a potok Býkovka totiž kontrolovali celou noc.

14:33
Rohatec - V Rohatci je téměř vystěhovaných sedm rodin ze Slovácké ulice. Vodu mají ve dvorech a nechybí mnoho, aby se dostala až do domů. Zařízení mají v rohatecké tělocvičně, kde je připravený i nocleh. „Ve svých domech většinou zůstaneme. V tělocvičně necháme spát hlavně děti,“ shodují se vystěhovaní.

14:25
Hodonínsko – Hladina potoku Svodnice v Blatničce na Hodonínsku, který se vloni v červnu rozvodnil a způsobil v obci milionové škody, před den klesla. Přesto pytle u koryta potoka zůstávají.

14:23
Týnec – Kyjovka v Týnci se prozatím nezvedá. Starostka Hana Zoubková však očekává, že odpoledne by se stav hladiny mohl ještě zvýšit. „Sama mám spodní vodu v domě, kterou už od rána vybírám. Ale hasiče jsem ještě volat nemusela,“ uvedla Zoubková.

14:18
Rohatec – Podle starosti Rohatce Miroslava Králíka mají události kolem povodní rychlý spád, a tak nejde vůbec nic předvídat. Na Hodonínsko má bohužel podle předpovědí počasí přijít odpoledne či k večeru opět silný déšť. „Nevíme, co to bude pro nás znamenat,“ řekl starosta. Dodal, že voda v Rohatci stále stoupá.

14:17 Hodonínsko – Mírný vzestup hladiny Moravy pod Hodonínem potvrzují i ve stanici na druhém břehu hraničního toku - v Kopčanech. Tam během dvou hodin vystoupala řeka o třináct centimetrů a je téměř metr ve třetím stupni.

14:14
Brněnsko - Krátce po půl druhé klesla hladina řeky Jihlavy v Ivančicích na první povodňový stupeň. Na druhém povodňovém stupni tak zůstává ještě Svitava v Bílovicích nad Svitavou a Svratka v Brně na Přoíčí a ve Veverské Bítýšce. Na obou místech ale hladina řeky klesá. Naopak stále stejná je situace v Židlochovicích, kde Svratka zůstává na třetím povodňovém stupni (viz infografika)

Zdroj: Povodí Moravy

14:11 Vyškovsko – V obci Hrušky se rozlil Rakovec, který zaplavil celou dědinu. Dobrovolní hasiči čerpají vodu ze zatopených sklepů a staví hráze z pytlů s pískem.

14:07
Hodonínsko – Hladina řeky Moravy je v úseku od Hodonína stále na mírném vzestupu. „S ohledem na předpovědi vývoje srážek v následujícím období bylo opět operativně zahájené snižování hladin v nádržích v oblasti Beskyd a Bílých Karpat,“ oznámila mluvčí Povodí Moravy Eva Grodová.

14:04
Hodonínsko – Zámecký park ve Veselí nad Moravou je z bezpečnostních důvodů uzavřen. U všech vstupních míst, která jsou přepásána policejní páskou visí cedule zákaz vstupu. „V parku nastupuje spodní voda, mohou hrozit pády podmáčených stromů. Procházeli jsme to a zatím je to v pořádku, žádný strom nespadl, ale lidé by tam určitě chodit neměli. Pro Jihomoravský kraj je vyhlášený stav ohrožení, a to do jedenáctého června, takže minimálně do té doby, nebo do doby, než se podmínky zlepší, bude park zavřený,“ informoval ředitel Služeb města Veselí Pavel Bouda.

14:01
Javorník – První sesuv půdy kvůli silným dešťům hlásí Hodonínsko. Došlo k němu v Javorníku u Velké nad Veličkou. „Je to mimo obydlená území na volné ploše. Sesuv neohrožuje ani sloupy elektrického vedení ani vodu,“ uvedl šéf Územního odboru Hasičského záchranného sboru v Hodoníně Martin Červenka. Podle něj má sesuv půdu na délku asi třicet až čtyřicet metrů.

13:57
Brněnsko - Na většině řek na Brněnsku hladina řek dále nestoupá. Už čtyři hodiny se na stejné výšce drží i hladina Svratky v Židlochovicích. Situace je většinou stabilní, výrazněji klesá pouze Svratka v Brně na Poříčí.

13:55
Blanensko - V některých obcích na Blanensku stále ještě platí stupeň 2. Třeba ve Lhotě Rapotině, kde se včera začala řeka přelévat přes silnici směrem k sousední Oboře. Silničáři museli tento úsek uzavřít. Lidé zůstávají ve střehu. „Hlídali jsme celou noc a v pohotovosti zůstáváme dál. V noci protékalo vody ještě víc, takže hasiči kontrolovali řeku každé dvě hodiny,“ sdělil starosta Lhoty Rapotiny Josef Musil s tím, že vesnička zatím dotčená není. Obyvatelé domů stojících podél řeky se však vypořádávají s vodou ve sklepech. „Je to běžný jev. Jak stoupne hladina vody v řece, dostane se jim také do sklepů. Zatím ale nemuseli volat na pomoc hasiče,“ dodal starosta. Doufá, že déšť situaci nezhorší.

13:53
Jižní Morava - Přestože většina obyvatel jižní Moravy doufá, že deště se jim dnes vyhnou, podle meteorologů tomu tak nebude. Srážky by měli na jižní Moravu přijít po čtvrté hodině odpoledne. Nebudou však zřejmě tak silné, jak meteorologové původně předpokládali.

12:46
Brněnsko - Lidem na Brněnsku dělá zatím počasí radost. Neprší a hladina na většině řek pomalu klesá. V Ivančicích na řece Jihlavě brzy klesne z druhého stupně povodňové aktivity na první. Podobná situace je i ve Veverské Bítýšce. V Židlochovicích, kde je nejhorší situace na Brněnsku, se řeka Svratka drží už dvě hodiny na stejné úrovni.

13:44
Bořetice – Zbořený sklep v Bořeticích. I to je následek dlouhých a neustávajících dešťů na Břeclavsku. „Nahlodal jej zub času. Výraznou měrou k jeho zřícení přispěly i deště, které podmáčely zdivo a půdu, díky níž došlo k malému sesuvu půdy,“ vysvětlil tamní starosta Václav Surman. Jak dodal, o bezpečnost jiných sklepů zatím obavy nemá. Fotogalerie ZDE

12:35
Hodonínsko - Řeka Morava ve Veselí nad Moravou způsobila velké škody. Fotogalerie ZDE

13:19
Břeclavsko - Situace na Břeclavsku se nemění. Jak sdělil vedoucí odboru životního prostředí břeclavské radnice Vilém Vyhnálek, všichni vyčkávají, co s hladinou řek a potoků udělají večerní deště. Podle jeho informací už nejde regulovat řeku Moravu a na Dyji začínají být možnosti také omezené.

13:12
Hodonínsko – Hladina řeky Moravy od čtvrtečního rána pomalu klesá. Přesto ještě některé ulice při řece chrání hráze z pytlů s pískem. „Jde to dolů, voda už je pryč z toho schodku, kde byla včera,“ shodly se dvě místní ženy.

13:10
Vyškovsko – Hasiči vyjeli čerpat vodu ze zatopených sklepů do obcí Vážany nad Litavou, Šaratice a Kučerov.

13:02
Rohatec – Na řece Moravě stále panuje třetí stupeň. A nejen to, v Rohatci se evakuuje. „Začínáme evakuovat. Stěhujeme nejvíce postižené, zařízení domácností. Voda pořád stoupá, čekáme, kdy začne kulminovat. Jsou zaplavené některé sklepy. Té vody je víc než při květnových povodních,“ informuje rohatecký starosta Miroslav Králík. V Rohatci to vůbec nevypadá dobře, přestože nyní neprší. „Bude-li pršet tak, jak se předpovídá. Tak opravdu nevím, co to ještě může způsobit,“ dodává Králík. Fotogalerii ze záplav v Rohatci najdete ZDE

12:53
Lanžhot – Vodohospodáři podle mluvčí Povodí Moravy Evy Grodové předpokládají, že během dnešního odpoledne bude kulminovat řeka Morava u Lanžhota. „Zatím je tam ještě mírný vzestup,“ uvedla Grodová s tím, že ve Strážnici už Morava kulminovala.

12:52
Vyškovsko – V obci Milonice odklízejí následky záplav. Hasiči čerpají vodu ještě z několika málo sklepů, voda už ale opadla. „Uklízíme obec, situaci také řešíme s vodohospodáři. Včera jsme koupili pět set pytlů s pískem a pro jistotu je u domů ještě necháme. Myslím si, že situace už ale nebude tak horká,“ řekl starosta obce Milonice Ladislav Grim. Podle jeho slov se snaží pro lidi udělat maximum. Budou jim dnes také rozdávat saponáty a čisticí prostředky.

12:48
Hodonínsko – Povodí Moravy zajišťuje prostupnost Baťáku. I po opadnutí zvýšených průtoků v řece Moravě může být vplutí z kanálových úseků na řeku a zpět místy komplikované, neboť mimořádná povodeň sebou přinesla velké množství naplavenin usazujících. „Z těchto důvodů zaměstnanci Povodí Moravy, přikročili k mapování rozsahu povodňových škod v rejdách plavebních komor ve Veselí a Vnorovech, aby po opadnutí zvýšených stavů bylo možné v co nejkratší době zajistit plnou prostupnost vodní cesty,“ uvedla mluvčí Povodí Eva Grodová.

12:45
Moravský Krunlov - O pětačtyřicet centimetrů stoupla přes noc hladina říčky Rokytné v Moravském Krumlově. „Ještě ve středu večer dosahovala hladina sto třiadvaceti centimetrů, během noci vystoupala na druhý povodňový stupeň a kolem desáté ráno zřejmě kulminovala na sto osmašedesáti centimetrech, nyní mírně klesá,“ shrnul starosta Moravského Krumlova Jaroslav Mokrý. Řeka se podle něj zatím drží v korytě. „K rozlivům dochází až pokud hladina překročí zhruba sto osmdesát centimetrů,“ dodal starosta s tím, že pak se rozlévá hlavně do luk a zahrad.

12:33
Znojemsko - Na první stupeň povodňové aktivity vystoupala ve čtvrtek říčka Jevišovka v Hrušovanech nad Jevišovkou. Před polednem dosáhla hladina výšky 184 centimetrů při průtoku téměř šestnáct kubíků za vteřinu. Hladina stoupla za tři hodiny o pětadvacet centimetrů.

12:18
Hodonínsko - Stav hladiny řeky Moravy ve Strážnici a Bzenci ZDE

12:14
Vlkoš – Hruškovice se provalila Vlkošem na Hodonínsku jako stoletá voda. Třetí stupeň povodňové aktivity zrušili ve čtvrtek ráno ve Vlkoši. „Ve středu bylo plné koryto. Tolik vody si nepamatuju. Domy jsme naštěstí ubránili. Největší škody jsou na polnostech,“ sdělil vlkošský starosta Jaroslav Kozák. Příčinou nebývalého průtoku Hruškovice byly protržené hráze v Kelčanech a Vlkoši. „Podobné problémy nám naděla před pěti lety při jarním tání. To nám tehdy vyplavila i baráky. Tolik vody ale neteklo nikdy,“ zavzpomínal Kozák.

12:11
Blanensko - Odčerpávat vodu a zahraňovat situaci vyrazili hasiči dopoledne hned do několik částí Blanenska. „Prokopáním odtokového kanálu uvolňovali jez v Doubravici nad Svitavou. Ve Svitávce vyjeli k čerpání zatopeného koupaliště. V Blansku hasiči z jednotky Správy železniční dopravní cesty vyjeli k čerpání vody ze zatopeného podchodu na nádraží,“ zrekapituloval mluvčí hasičů Jihomoravského kraje Jaroslav Haid.

12:08
Brněnsko - Hladina Svratky v Židlochovicích stále neklesá. Voda už prosákla některými zábranami a zatopila několik sklepů poblíž řeky. "Lidem ale žádné bezprostřední nebezpečí nehrozí. Protipovodňová opatření jsou kvalitní, i když na pár místech voda prosákla. Není to ale nic velkého. V roce 1997, kdy byli na Moravě velké povodně, tady byla hladině řeky o půl metru výš, přesto k žádným velkým škodám nedošlo," řekl starosta Židlochovic Vlastimil Helma. trochu jiná situace je v nedaleké Nosislavi, kde se lidé bojí hlavně deště. "Hladina řeky sice stále stoupá, ale už jen pozvolna. Doufáme, že se to brzy zastaví a hlavně, že nezačne pršet. Řeka se tady na několika místech vylila do zahrádek a zaplavila i část lesa. Žádné velké škody ale zatím naštěstí nezpůsobila," uvedl starosta Nosislavi Pavel Fröhlich.

11:53
Hodonín – Okresní město má problémy s kanalizací. „Upozorňujeme všechny občany, že z důvodu předpokládaných dešťových srážek, které podle předpovědi očekáváme v průběhu dnešního podvečera, může nastat problém se zahlcením kanalizace ve městě,“ varuje tisková mluvčí hodonínské radnice Petra Kotásková. Kanalizace je již nyní plná a v případě dalších srážek již nebude stačit pojmout množství další vody. „Díky tomu může dojít ke zpětnému vzdutí a souvisejícímu zatopení sklepních prostor. Týká se to především oblastí nacházejících se v centru města,“ pokračuje Kotásková. V souvislosti s tímto upozorňují Vodovody a kanalizace, a.s., aby lidé zabezpečili svůj majetek, který mají ve sklepních prostorách. V případě dotazů je možné obrátit se na dispečink Vaku, tel. č. 800 800 825.

11:49
Tvrdonice – Ve Tvrdonicích zatěžuje obyvatele i hasiče v současné době spíše spodní voda. „Čerpáme vodu hlavně ze sklepů. A také u Kyjovky. Menší problémy máme také v amfiteátru, který potřebujeme připravit na víkendové slavnosti. Ve Slovácké chalupě je také voda, ale čerpadla jedou,“ potvrdil současnou situaci tvrdonický starosta Zdeněk Tesařík s tím, že slavnosti v ohrožení rozhodně nejsou. Podle jeho informací by měla Kyjovka kulminovat kolem poledne.

11:45
Blanensko - V Adamově došlo k zatopení tunýlku u tenisových kurtů. Tímto místem projíždí autobusy křižující celé město. Jejich provoz je tak dnes omezen. Lidé mohou využít pouze zastávky Horka – nádraží. Na sídliště Ptačina se řidiči dostanou lesní cestou od čistírny odpadních vod. Silnice vedoucí z Adamova do Bílovic je zavřená i dnes. Včera se tam totiž vylila z koryta řeka Svitava. Ta zaplavila podjezdy u železničního koridoru.

Zatopená silnice u podjezdu u Adamova ve směru na Bílovice. Autor: Jaroslav Krtek Šanda

11:43 Vyškovsko – Na řece Litavě je vyhlášený druhý protipovodňový stupeň, voda ale pomalu klesá. „Od rána klesla hladina vody asi o tři centimetry. V Brankovicích už dokonce o pět centimetrů. Nezbývá než doufat, že to tak bude pokračovat,“ vypověděl ředitel technických služeb Slavkov Radoslav Lánský. Podle jeho slov je ale problémem vracející se voda. Voda, která má téct do Vážan se totiž vrací zpět a z Litavy teče na ulici Nerudovu a do okolí.

11:37
Jižní Morava - Dnes dopoledne mimořádně zasedal Krizový štáb Jihomoravského kraje. Po jeho jednání oznámil krajský hejtman Michal Hašek, že přestože hladiny většiny řek kulminovaly, povodňové nebezpečí trvá. „V noci nás podle meteorologů čekají další vydatné srážky. Půda je přitom vodou tak nasáklá, že ji už nedokáže vstřebávat. Všechna nová voda tak míří rovnou do řek a potoků, jejichž hladinu dokáže během pár minut zvednout na třetí stupeň povodňové aktivity i sebemenší deštík,“ prohlásil Hašek.

11:22
Blanensko - Podle dispečera z Povodí Moravy většina průtoků na Blanensku klesá. „V Prostředním Poříčí a v Letovicích voda klesla na 1. stupeň povodňové aktivity. Pod Letovicemi se však voda vylévá v některých místech na pole. Domy však v ohrožení nejsou,“ řekl dispečer Tomáš Kříž. Vodohospodáři v tuto chvíli upouští z přehrady Křetínky sedm kubíků, odtoky snižovat neplánují. „Musíme být připraveni. Očekáváme totiž, že přijdou další srážky. Ty by ale neměly být tak intenzivní jako předtím. Snad hladina řeky opět nestoupne,“ doufá Kříž. V některých obcích Blanenska stále platí stav pohotovosti, Svitávka je jediná ve stavu ohrožení, i když se tam situace dnes dopoledne mírně zklidnila.

11:18
Bořetice – Jindy poklidný potok Trkmanka v Bořeticích začal po včerejších deštích ohrožovat některé domky v jeho blízkosti. „Žádný z pamětníků si nepamatuje, že by se voda z koryta potoka Trkmanky někdy v minulosti vylévala z břehů,“ uvedl bořetický starosta Václav Surman. Jen do rána stoupla hladina potoka o patnáct centimetrů a hasiči už museli začít s čerpáním spodní vody ze sklepů. Voda se začala vylévat z koryta a hrozí, že se spojí hladiny nedalekého rybníka s potokem. Podle starosty by pak mohly ryby z rybníku uplavat.

11:11
Bořetice – Obyvatelé Bořetic od středy monitorují rozvodněný potok Trkmanka. Fotogalerie ZDE

11:06 -
Přestože nyní na většině jižní Moravy neprší, meteorologové předpokládají, že v některých místech (zejména v okolí dolního toku Moravy) spadne v odpoledních hodinách až 13 mm srážek. (viz předpovědní model ČHMÚ na dnešek od 12:00 do 18:00).

Zdroj: Český hydrometeorologický ústav

11:03 Strážnice – Dnešní Abeceda řemesel ve strážnickém skanzenu není ohrožená. Lokalita je sice silně podmáčená, ale organizátoři nachystali přechody. Školy se proto nemusí bát, že by byl narušený dnešní program.

10:52
Vyškovsko - Voda vnikla do sklepů rodinných domů v Bučovicích, Rousínově i Slavkově. Zatím ale neprší a svítí slunce. „Kontroluji situaci nad Slavkovem. Už desátý den nás trápí voda, která neustále teče přes golfové hřiště do města. Zrovna zde svítí slunce, ale jsou tady také velké mraky,“ informoval ředitel technických služeb Radoslav Lánský.

10:50
Kyjov-Boršov – Kyjovka v kyjovské městské části zaplavila zahrádky a baseballové hřiště. „U jezu v Boršově došlo k vylití Kyjovky do zahrádek. Došlo také k částečnému zaplavení baseballového hřiště. Rozmístnili jsme tam zákazové cedule. Kontroluje to městská i republiková policie,“ informoval předseda povodňové komise a místostarosta Kyjova Antonín Kuchař. Protipovodňová opatření jsou i v samotném Kyjově, a to na ulici Komenského u cukrárny, za gymnáziem a u rodinných domků u Kyjovky. „K nějakým škodám v Kyjově určitě přišlo, ale nejsou destrukční,“ uklidnil Kuchař. Jak vypadala Kyjovka včera se podívejte ZDE

10:48
Moravská Nová Ves – Největší problémy s vodou měli včera v Moravské Nové Vsi. Jak uvedla tamní starostka Jana Krutáková, situace je dnes o mnoho klidnější. „U restaurace Myslivna jsme situaci zvládli. Je tam ale pořád ještě mokro, budeme muset rychle reagovat nějakými protipovodňovými opatřeními,“ potvrdila s tím, že Morava nadále stoupá a zaplavuje okolní lesy a pole. Lidé v Moravské Nové Vsi se tak mohou obávat jen dalších dešťů.

10:45
Brněnsko - Přestože na většině míst na Brněnsku hladina řek klesá nebo se alespoň drží na stejné úrovni, v Židlochovicích vody stále přibývá. Od šesti hodin ráno tam stoupla hladina Svratky o pět centimetrů. Stále tam proto platí třetí stupeň povodňové pohotovosti.

10:28
Blanensko - Krušnou noc zažili lidé ze Svitávky. Voda se tam rozbouřila natolik, že byl vyhlášen třetí stupeň povodňové aktivity. Lidé byli tedy v ohrožení. „Voda ohrožovala i domy, takže lidé do jedné hodiny do rána pytlovali. Teď se situace zlepšila. Lidé v obci uklízejí. Je otázka, jestli nezačne zase pršet, takže zůstávají připraveni,“ popsal Petr Novák z protipovodňové komise. Stav ohrožení ve Svitávce stále platí.

10:09
Břeclav – Dyje začala ohrožovat zahrádkáře i některé obyvatele v Břeclavi. V městské části Charvátská Nová Ves čerpají hasiči vodu, která se dostala do sklepů rodinných domků a chatek poblíž řeky. Na pomoc lidem vyjely jednotky dobrovolných hasičů ze Staré Břeclavi a Poštorné.

10:06
Blanensko - Podle Nováka platí v některých obcích na Blanensku stále ještě stupeň 2. Třeba ve Lhotě Rapotině, kde se včera začala řeka přelévat přes silnici směrem k sousední Oboře. Silničáři museli tento úsek uzavřít. Lidé zůstávají ve střehu. „Hlídali jsme celou noc a v pohotovosti zůstáváme dál. V noci protékalo vody ještě víc, takže hasiči kontrolovali řeku každé dvě hodiny,“ sdělil starosta Lhoty Rapotiny Josef Musil s tím, že vesnička zatím dotčená není. Obyvatelé domů stojících podél řeky se však vypořádávají s vodou ve sklepech. „Je to běžný jev. Jak stoupne hladina vody v řece, dostane se jim také do sklepů. Zatím ale nemuseli volat na pomoc hasiče,“ dodal starosta. Doufá, že déšť situaci nezhorší. Fotogalerii ze Lhoty Rapotiny naleznete ZDE

09:33
Břeclavsko – Průtok řeky Moravy u Lanžhota byl podle měření Povodí Moravy v 8.43 hodin ráno 505 kubíků za sekundu při výšce hladiny 549 centimetrů. Dál stoupala i Dyje pod Vodním dílem Nové Mlýny. Podle údajů z měřící stanice v Ladné teklo ráno v Dyji 256 kubíků vody za sekundu. Výška hladiny tam dosahovala 344 centimetrů.

09:20
- Podle informací společnosti Kordis zatím na jižní Moravě povodně neovlivňují hromadnou dopravu. „Všechny spoje jezdí podle jízdních řádů,“ uvádějí stránky společnosti.

Zdroj: Povodí Moravy

09:10 Kyjov - Jak vypadala rozvodněná Kyjovka očima čtenářů sledujte ZDE

09:06
Vojkovice - Ve středu v noci bojovali hasiči s velkou vodou na patnácti místech v Jihomoravském kraji. Největším zásahem bylo stavění protipovodňové hráze ve Vojkovicích na Brněnsku. „V terénu bylo pět jednotek profesionálních hasičů a dvanáct jednotek sborů dobrovolných hasičů. Hradbou z pytlů z písku hasiči obec bránili před rozlitím vody z mlýnského náhonu, který je slepým ramenem řeky Svratky,“ uvedl mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Haid. Na stavbě sto osmdesát metrů dlouhé hráze se od půlnoci do brzkých ranních hodin vystřídalo osmnáct jednotek profesionálních a dobrovolných hasičů.

09:01
Židlochovice – Včerejší povodně ještě ani zdaleka neopadly. Voda dosáhla třetího stupně a stále stoupá v Židlochovicích na Brněnsku. Hasiče z Brněnska, kteří tam zasahovali celou noc, v nejbližších chvílích nahradí sedm jednotek hasičů z Blanenska, které z okresního města vyjely o půl deváté ráno. Stále mírně stoupá také hladina Svitavy v Bílovicích nad Svitavou a také řeka Jihlava v Ivančicích. Ve Veverské Bítýšce naopak voda od včerejšího večera postupně klesá. Zhruba na stejné úrovni je Svratka v Brně na Poříčí.

STŘEDEČNÍ POVODNĚ JSME SLEDOVALI ONLINE ZDE