„Každý rok se na nějaký velikonoční trh vydám s rodinou. Loni se nám líbil jarmark na náměstí Svobody, kam chceme vyrazit i letos. Se synem si totiž vždy připomínáme správnou techniku pletení karabáčů a žena s dcerou zase nakupují malované a zdobené kraslice a jarní ozdoby,“ řekl například Petr Jakuba z brněnského Jundrova.
Jarmark v Brně tento rok začíná 30. března. Tedy víc než týden před Velikonočním pondělím, které letos vychází na 9. dubna. „Pro návštěvníky akce bude připravených čtyřicet prodejních stánků, ve kterých budou řemeslníci a prodejci z celé České republiky nabízet tradiční výrobky a samozřejmě také občerstvení,“ popsal slavnosti starosta městské části Brno-střed Libor Šťástka. Právě jeho radnice akci organizuje.
Kromě nákupů čeká zájemce doprovodný program. „Hlavním lákadlem bude už tradičně velikonoční dílna. Malí i velcí se v ní naučí, jak se vytvářejí kraslice, pomlázky a další velikonoční dekorace,“ vysvětlil Šťástka.
Podle mluvčího Brna-středu Romana Buriána letos na akci vystoupí několik folklorních souborů i cimbálová muzika. „Navíc každý den od půl šesté večer zazní velikonoční pohádka pro děti. Program doplní benefiční akce,“ řekl Burián.
Od desíti do sedmi
Podle něj budou stánky otevřené denně od desíti hodin dopoledne do sedmi večer. „V případě zájmu návštěvníků je možné prodloužení této doby. Doprovodný program je naplánovaný především na odpolední a večerní hodiny,“ podotkl.
Velikonoční akce však nebudou jen v centru. Trhy a výstavy naplánovaly také další městské části. Například poslední březnový den pořádá Kulturní centrum Líšeň ve spolupráci s městskou částí druhý ročník jednodenního Velikonočního jarmarku v kulturním domě Dělňák. „Jarmark navazuje na starobylé líšeňské lidové tradice a zvyky. Jeho součástí bude tržiště, kde návštěvníci zakoupí domácí mazance, beránky nebo výrobky ze dřeva a proutí,“ řekla ředitelka kulturního centra Hana Baldelli.
Dodala, že bohatý bude také doprovodný program. „Připravujeme různé soutěže, vystoupení Divadla Kamarádi a dětského Národopisného souboru Líšňáček. Kromě toho se mohou návštěvníci jarmarku těšit na ručně zdobené kraslice. Zájemce naučíme některé z použitých technik, jako je malování voskem, zdobení mašličkovou technikou nebo drátkováním,“ vysvětlila Baldelli.
Zkrátka nepřijdou ani obyvatelé menších městských částí. Brněnské Medlánky pořádají akci nazvanou Velikonoce malované jehlou. „Připravujeme výstavu s tematikou jara, Velikonoc a výšivek ve společenském centru Sýpka v prostorách konírny. Lidé si kromě prohlídky zajímavých kousků koupí třeba jarní květiny nebo sazenice,“ podotkla Denisa Horvátová z Medlánecké radnice. Podle ní je výstava velmi oblíbená a každý rok ji navštěvuje stále víc lidí.
Podobnou akci připravují také v brněnských Ivanovicích nebo Žebětíně.
Velikonoční akce
Velikonoční slavnosti: náměstí Svobody, od 30. 3. do 6. 4.
Velikonoce malované jehlou: Společenské centrum Sýpka, Medlánky, od 28. 3. do 4. 4.
Velikonoční výstava: Zasedací místnost úřadu, Maloměřice a Obřany, od 30. 3. do 31. 3.
Velikonoční jarmark: Kulturní dům Dělňák, Líšeň, 31. 3.
Tradiční velikonoční akce: Katolický dům, Žebětín, od 31. 3. do 1. 4.
Velikonoční dílna pro děti: Víceúčelová místnost za budovou úřadu, Ivanovice, 31. 3. dopoledne