Třeba k brněnské přehradě nebo do Lednicko-valtického areálu obvykle míří mnoho turistů i okolních měst a vesnic. Kolem přehrady se na pochůzky vydají brněnští strážníci. „V případě příznivé předpovědi se dá očekávat zvýšený počet lidí. Tento týden tedy máme zvýšený počet hlídek, preventivním prohlídkám s důrazem na vládní opatření se věnují kolegové z bystrcké služebny i naše poříční jednotka“ poznamenal mluvčí strážníků Pavel Šoba.

Jak doplnil, jedná se o kontroly preventivní. Strážníci dohlíží na veřejný pořádek. „Hlídka provádí klasickou pochůzku a kromě klasického dodržování pořádku si všímá i aktuálních vládních opatření. Pokud strážníci zjistí podezření z porušení, budou případ dál řešit,“ vysvětlil.

Meteorologové varují před kluzkými silnicemi, ilustrační foto
Na jihu Moravy pozor na náledí: výstraha platí do sobotního dopoledne

Podle mluvčího jihomoravských policistů Davida Chaloupky neplánují cílené kontroly areálu či přehrady ani policisté. Měnit stanoviště a reagovat budou ale podle aktuální situace na chování lidí. „I v turisticky atraktivních oblastech děláme namátkové kontroly, při kontrolách nám pomáhají vojáci a celníci, v místech, kde je zřízena městská policie při kontrolách spolupracujeme i se strážníky," sdělil Chaloupka.

Správci památek Lednicko-valtického areálu, který má asi tři sta kilometrů čtverečních, návštěvníky kontrolovat nebudou. „Nemůžeme všude dát hromady cedulí, že tam nesmí. Technicky to nejde úplně vyřešit. Uvidíme, jak to bude vypadat a jestli budou lidé ukáznění,“ poznamenala kastelánka lednického zámku Ivana Holásková.

Příznivá předpověď počasí láká na víkend ven studentku Annu Malou. „Má být chladno, ale slunečno, takže chci určitě někam do přírody. Ještě nevím, kam půjdu. Nesmím mimo Brno, což je škoda. Zároveň bych nerada potkala hodně lidí, takže obvyklá místa asi vynechám,“ zamyslela se.