Hasiči začali s výstavbou spacích kójí pro ukrajinské uprchlíky v prvním patře pavilonu B. Plní je nafukovacími matracemi a spacáky, které mohou lidé na výstaviště dál nosit. Do pátečního večera tam má vzniknout přibližně tři sta spacích míst. „Provizorní místnosti jsou oddělené jen přepážkami, aby měli dotyční alespoň nějaké soukromí. Hotovo by mělo být do večera,“ popsal v pátek odpoledne mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška.

Asistenční centrum pomoci uprchlíkům na brněnském výstavišti.
Řidič autobusu či dělník: první uprchlíci z Ukrajiny už na jihu Moravy pracují

Kdy získá v ubytovacích kójích své místo první uprchlík zatím není jasné. „Pracujeme na reorganizaci prostor z důvodu zajištění nouzového ubytování pro válečné uprchlíky na ochoze v pavilonu B. Platí výzva pro občany a firmy, které mají zájem pomoci – aktuálně poptáváme lůžka, lehátka či nafukovací matrace. Lidé je můžou donést přímo do pavilonu B – k servisnímu vstupu číslo 2," vyzvala v pátek pozdě odpoledne Markéta Chumchalová z tiskového odboru kraje.

Prozatím v přízemí pavilonu B, kde mohou uprchlíci odpočívat, se zdržoval v pátek kolem poledne Sergej se svou rodinou. Celé jméno reportérovi Rovnosti odmítl sdělit. „Jsme rádi, že tu můžeme být, ale takhle se žít nedá. Co nejdříve si chceme najít práci a byt,“ přiblížil muž, který má na Ukrajině dům.

Zástupci kraje zatím nechtějí ani předpovídat, jak dlouho případně uprchlíci v kójích budou přespávat. „V Pavilonu B na brněnském výstavišti jsme schopni na ochozu ubytovat tři sta lidí, pak jsou na řadě tělocvičny," uvedla Chumchalová. Zároveň poznamenala, že vedení kraje vytipovává tělocvičny, do nichž se budou moci uprchlíci z hotelů a penzionů přesunout.

Asistenční centrum pomoci uprchlíkům na brněnském výstavišti.
Změna v ubytování uprchlíků v kraji. Místo hotelů budou spát v tělocvičnách

Hejtman Grolich už oslovil obce s rozšířenou působností a pracuje na vytipovávání vhodných míst. „Město Břeclav před deseti dny nabídlo bývalou policejní ubytovnu, požadavek na její využití jsme zatím nedostali,“ řekl Deníku Rovnost břeclavský místostarosta Jakub Matuška.

Od začátku fungování do páteční páté hodiny odpolední odbavilo Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině na brněnském výstavišti 11 178 lidí. Ubytování našlo pro 2 367 z nich. Zároveň pracovníci centra k páteční páté hodině odpolední evidovali 481 registrací.

ŠIMON HERMAN
IVA HAGHOFER