„Rozhodnutí jsme učinili na základě predikce vývoje potřebného počtu míst v nemocnicích, po konzultaci a domluvě s řediteli brněnských nemocnic," sdělila Rovnosti Vaňková. Podle předpovědí odborníků může být nemocnice potřebná už v horizontu dvou až tří týdnů.

Stavět se začne v pondělí, pracovníci brněnských veletrhů ji mají postavit do týdne. „Další týden je vyhrazený pro instalaci a dovoz potřebného zdravotnického vybavení a materiálu, o což se společně postarají Nemocnice Milosrdných bratří a Fakultní nemocnice Brno,“ doplnila Vaňková.

Poslouží hlavně pacientům, kteří sice vyžadují hospitalizaci, ale průběh jejich nemoci není tak závažný, aby potřebovali napojení na plicní ventilaci nebo umístěni na jednotku intenzivní péče.

„Na zajištění personálu jsme se v pátek domluvili s Fakultní nemocnicí Brno. Obslužné provozy jako stravování nebo lůžkoviny budou vykonávat vyškolení dobrovolníci," řekl primátorčin náměstek Petr Hladík. Personál má dodat také městská Nemocnice Milosrdných bratří.

V pátek aktivovaný projekt mají představitelé města připravený už od jara, kdy záložní nemocnici schválili i krajští hygienici. Technické vybavení pro polní nemocnici v pavilonu G2 je zajištěné. Dosavadní slabinou plánu na její vznik bylo sehnat personál.

Výstavbu polní nemocnice zaplatí zástupci města. Počítají s náklady zhruba 1,6 milionu korun bez daně. Měsíční provoz záložního zařízení má stát okolo čtyř milionů korun bez daně, do částky se nepočítají platy zdravotnického personálu.
Ještě v úterý Vaňková tvrdila, že vybudování provizorní nemocnice přijde na řadu až ve chvíli, kdy se naplní kapacity klasických nemocnic. „Máme relevantní data a predikce od ředitelů brněnských nemocnic, nebylo možné na nic čekat,“ vysvětlila Vaňková.

Představitelé Fakultní nemocnice Brno nabídly speciální traumatým, který běžně pomáhá při humanitární pomoci nebo v extrémních situacích. Tvoří ho šest lékařů a osmnáct zdravotních sester. Kromě nich musí personál polní nemocnice doplnit i další zdravotníci.

Ve Fakultní nemocnici je k páteční třetí hodině odpoledne obsazených 140 z 220 lůžek speciálně vyčleněných pro pacienty s koronavirem. Lékaři ve Fakultní nemocnici u svaté Anny se podle informací z pátečního rána starají o 117 pacientů s onemocněním Covid.