Cílem je neblokovat velkým počtem návštěvníků samotný provoz zdejších nemocnic. „Ukazuje se, že nemocnice nemohou zvládnout velký počet lidí v jejich prostorách. Ať už například z důvodu potřeb parkování a logistiky na místě. Proto je potřeba dostat je do očkovacích center,“ vysvětlil Grolich.

Jako první začne příští týden fungovat velkokapacitní očkovací centrum v areálu výstaviště. Deníku Rovnost to potvrdila i mluvčí Fakultní nemocnice Brno Veronika Plachá.

Podle fungování tohoto centra pak vzniknou i regionální. „Vybereme zdravotní sestry, lékaře a administrativní pracovníky s čerstvými zkušenostmi z brněnského výstaviště a uděláme s nimi workshop. Celý ten proces si rozebere do šroubků a nastavíme tak, aby fungoval co nejlépe na základě zpětné vazby z terénu," popsal hejtman.

Očkování proti covidu. Ilustrační foto
Důležití jako zdravotníci? Chceme do první vlny očkování, zní z brněnské vodárny

Žádný jiný kraj podle něj neudělá tak rychle testovací provoz očkovacího centra. Zkušenosti tak Jihomoravský kraj pak nabídne i vládě a ostatním krajům. „Očkovat se na výstavišti budou ve zkušebním provozu policisté a hasiči," přiblížil Grolich.

Jeden a půl milionu korun měsíčně

Kraj už má také k dispozici vyčíslené náklady na velké očkovací centrum na brněnském výstavišti.

„Náklady na provoz se pohybují v hodnotě 1,5 milionu korun za měsíc. Bez nákladů na personál. Jakmile nám fakultní nemocnice k tomu doplní tyto personální náklady, obrátíme se s požadavkem na ministra zdravotnictví, aby nám s financováním tohoto centra jeho resort pomohl, jak bylo avizováno,“ uvedl Grolich.

Očkovací centrum má podle primátorky Markéty Vaňkové postupně zvládnout kapacitu až 3600 lidí denně. „Je nutné dořešit režim vjezdu aut pro zájemce o očkování, jejich parkování i přístup od městské hromadné dopravy, aby byl pohyb po výstavišti komfortní, rychlý a bezpečný," sdělila Vaňková.

Stanoviště 48 na Ústředním autobusovém nádraží v Brně na Zvonařce
Utajené "bradavické" nástupiště 48 na Zvonařce: lidé bloudí, ujíždí jim autobusy

Kompletně má být centrum na výstavišti připraveno k využití od 1. února. „Kdy to nastane, záleží především reálném naplňování vládní očkovací strategie a hlavně na dostupnosti vakcín," oznámila Vaňková.

Pomohou hasiči i policisté

Případné problémy s personálním obsazením očkovacích center v okresních městech hodlá kraj řešit více směry. „Například hasiči nabídli centru v areálu výstaviště na výpomoc dvaceti lidí a policisté deset kolegů coby administrativních pracovníků. Oslovíme s prosbou o pomoc také praktické a ambulantní lékaře," podotkl Grolich.

Fotografie úplného zatmění Slunce od Miloslava Druckmüllera a Andrease Möllera se stala astronomickým snímkem dne NASA.
Takhle krásně vypadá úplné zatmění Slunce. Snímek dne z NASA má brněnské kořeny

Centra budou potřebovat lékaře i zdravotní sestry. „Nabídneme jim přednostní očkování, v případě, že se do jakékoliv práce zapojí. A budeme se obracet také na dobrovolníky, protože největší časový nápor zabere související administrativní práce v centru. Čím více seženeme pracovníků pro administrativní práce, tím rychleji bude očkování probíhat,“ doplnil hejtman Jan Grolich.

Záložní nemocnice

Vaňková také řekla, že počítá i s extrémně krizovým scénářem, kdy by bylo nutné využít záložní nemocnici k primárnímu účelu a očkovací centrum by bylo v některém z dalších pavilonů.

Záložní nemocnice má mít využití až v případě nedostatku lůžek v nemocnicích. „Nyní je sice opět nárůst počtu případů koronaviru, ale nemocnice zatím mají dostatek volných lůžek, tudíž v tuto chvíli nemocnice není potřebná,“ uvedla mluvčí bohunické nemocnice Plachá.

Příští týden také začne kraj očkovat klienty a zaměstnance domovů důchodců. A to i mimo Brno. „Zaznamenali jsme přes tři a půl tisíce klientů a dva tisíce pracovníků těchto domovů, kteří projevili o očkování zájem,“ vyčíslil Grolich.

Na jednotlivá místa budou zajíždět mobilní očkovací týmy. Především z fakultních nemocnic. „Dobrou zprávou je, že po připomínkách z krajů se rozhodlo ministerstvo zařadit do kategorie 1.A i domovy pro osoby se zdravotním postižením a Odlehčovací služby. Nyní pracujeme na zjištění zájmu v těchto zařízeních,“ konstatovala radní pro sociální oblast Jana Leitnerová.

Očkování proti Covidu-19 na jihu Moravy:

Velké očkovací centrum na brněnském výstavišti:
kapacita: až 3600 lidí denně
začátek: testovací provoz příští týden, naplno v plánu od února
první testovaní: policisté a hasiči (příští týden)

Menší očkovací centra v Blansku, Břeclavi, Hodoníně, Vyškově a Znojmě:
kapacita: až 1000 lidí denně
začátek: zatím neoznámeno