Ten mohou lidé přijímat na noteboocích, tabletech či takzvaných chytrých telefonech. „Chceme zlepšit komfort, který mají lidé čekající ve významných přestupních uzlech. Proto tam lidem umožníme přístup k informacím z internetu. Myslíme si, že jich to spousta ocení," potvrdila Brněnskému deníku Rovnost mluvčí dopravního podniku Linda Škrancová.

Podle plánu dopravního podniku za pokrytí internetem městská společnost nic nezaplatí. A naopak ještě peníze dostane. „Nabízíme pronájem ploch pro wifi vysílače na našich budovách. Předpokládáme, že tam wifi budou mít jako reklamu. Jsou to strategická místa s velkým počtem lidí," popsala Škrancová.

Jak bude služba přesně vypadat, není doposud jasné. „To záleží na poskytovateli. Připojení k internetu může mít například tu podmínku, že lidé jako první uvidí nějakou komerční stránku s reklamami," nastínila mluvčí.

Lidé v Brně považují plán dopravního podniku za dobrý nápad. „Mám sice internet v mobilu, ale wifi je na rozdíl od připojení přes operátora zadarmo. Takže určitě při čekání na tramvaj ušetřím," poznamenal Patrik Dvořák.

Skeptičtější už byla Jana Langrová. „Můj telefon wifi nepřijímá. A nejsem si jistá, zda se mi bude chtít na zastávce vždy vytahovat notebook. Asi jen v případě, že budu rychle potřebovat naplánovat trasu cesty či spoje, které při ní budu potřebovat," krčila rameny Langrová.

Jako příklad zastávek vhodných pro pokrytí internetem nabízí dopravní podnik přestupní uzly Stará osada, Bystrc ZOO, Královo pole nádraží, Mendlovo náměstí či Modřice smyčka. „Ale obecně platí nabídka pro všechny uzly," podotkla mluvčí Škrancová.

Brno ovšem nebude první město s internetovým připojením na zastávkách hromadné dopravy. Od roku 2005 je zavádí Ostrava. „Na vybraných zastávkách je připojení poskytované díky ostravské metropolitní síti," potvrdil mluvčí ostravského dopravního podniku Miroslav Albrecht. Upozornil ale, že připojení nezařizuje dopravní podnik, ale přímo město Ostrava.

Kromě zastávek s internetem plánuje do budoucna dopravní podnik wifi také ve svých vozidlech. Zatím takto vybavená jezdí jenda tramvaj Anitra. „V ní je ale internet také jako reklama na soukromou firmu," řekla mluvčí. Loni také s wifi od jiné firmy jezdily tři tramvaje a autobusy.

V budoucnosti ale hodlá dopravní podnik zařídit připojení vlastními silami. „Teď hlavně zjišťujeme technické a technologické možnosti. Chceme wifi využít nejen komerčně pro cestující. Hledáme možnosti, jak skloubit jejich potřeby s těmi našimi. Plánujeme totiž propojit dispečink s vozy právě pomocí wifi. V současnosti to děláme pomocí GPS, ale i bezdrátové připojení by určitě bylo užitečné," nastínila budoucnost Škrancová.

Internetové připojení zdarma ale nechce nabízet jen brněnský dopravní podnik. Kromě restaurací, kde je wifi připojení obvyklé, jej poskytují také některé z brněnských radnic.

Už od roku 2007 začalo signál vysílat Brno-střed. Tehdy za něj radnice zaplatila padesát tisíc korun. „Připojení zdarma nabízíme na nádvoří radnice v Dominikánské ulici a ve vstupním foyer Sportovního a rekreačního areálu na Kraví hoře," uvedl mluvčí městské části Roman Burián.

U radnice ve Veslařské ulici se na internet mohou připojit lidé také v Jundrově. „Wifi jsme zřídili v parčíku před radnicí," podotkla starostka městské části Ivana Fajnorová.

V Líšni a Bystrci mohou bezplatný a nezaheslovaný internet využívat lidé přímo v budově úřadu městské části. „Kromě radnice máme wifi i ve společenském centru. Venku zatím nikde i když jsme o tom uvažovali. Ale vzhledem k členitosti Bystrce bychom museli umístit minimálně tři vysílače," poznamenal bystrcký místostarosta Tomáš Přibyslavský. Po zisku hesla mohou lidé radniční wifi využívat ve Slatině a Kníničkách.

Pokrýt radnici signálem se chystají také v Kohoutovicích či Králově Poli. Další z městských částí naopak o něčem podobném neuvažují. „Zatím jsme po tom nezaznamenali poptávku," podotkl místostarosta Bohunic Antonín Crha.

Wi-fi připojení zadarmo v Brně.