Nové osvětlení v doposud temných ulicích zřídí zaměstnanci Technických sítí Brno. Lampy vyrostou podél silnic a chodníků v celkem jednadvaceti městských částech. „Zaměřili jsme se primárně na místa kde se pohybuje větší množství lidí a lampy tam stále chybí. Chceme, aby se lidé cítili bezpečněji,“ uvedl náměstek primátorky Robert Kerndl.

Doplnění pouličního osvětlení novými lampami s LED žárovkami bude stát čtrnáct milionů korun, záměr brněnští radní schválili minulý týden.

Ilustrační fotografie.
Výměna světla? I tři týdny. Byty si budeme spravovat sami, rozhodli v Židenicích

Nejvíce peněz, téměř dva a půl milionu korun, poputuje do Chrlic, kde lidem svítilny schází v části Zámecké ulice vedoucí k rekreační oblasti na okraji městské části. „Z nových lamp máme radost, ačkoli současnou situaci v místě nepovažujeme za kritickou. Například lidé se psy, kteří tudy vyrážejí na večerní procházky, rozhodnutí určitě ocení,“ řekl starosta městské části Lukáš Fila.

Technici zamíří v příštím roce také do Medlánek, kde lampy nainstalují v ulicích V Újezdech a Rysova. „Obě trasy hojně využívají chodci mířící na zastávky hromadné dopravy. Vedou také ke kulturnímu centru, lampy proto vítáme,“ sdělil medlánecký starosta Michal Marek.

Světelný tunel na hvězdárně
Park u hvězdárny rozzáří světlo. Ochrání lidi před démony

Na rozdíl od Chrlic, kde kromě Zámecké ulice jiné neosvětlené oblasti nemají, zůstane i po doplnění lamp část medláneckých komunikací ponořených do tmy. „V naší městské části chybí lamp asi nejvíce. Neosvětlená je například cesta k letišti, po které se i za tmy pohybuje hodně lidí. Situaci se snažíme alespoň částečně řešit sami. Vlastní lampy věšíme například na keře. O doplnění svítilen máme zažádáno, tak snad se v budoucnu dočkáme i v těchto místech,“ dodal Marek.

Na osvětlení lemující silnice a stezky pro pěší se mohou těšit také lidé v Žebětíně, Líšni nebo na Kraví hoře. „Kolem hvězdárny se za tmy pohybuje hodně lidí, lampy tam určitě chybí. Lidé se v parcích vždycky bojí například přepadení, takhle se budou cítit lépe,“ uvedla Brňanka Pavlína Kubíčková.

Ilustrační snímek
Postrach brněnských parků dopaden. S nožem v ruce okrádal ženy i devítileté děti

Technické sítě Brno mají v současnosti po celém městě na starost více než čtyřicet tisíc lamp pouličního osvětlení. Technici se starají také o pět set svítilen zářících na nejrůznější brněnské dominanty, například na hrad Špilberk. Údržba stávajících pouličních lamp vyjde město ročně na přibližně šedesát milionů korun.