Dát výstavbě garáží, které mají vzniknout pod barokní kašnou Parnas, červenou se hned na počátku jednání pokusili opoziční zastupitelé. Někdejší jednička TOP09 Irena Matonohová požádala vzhledem k citlivosti kauzy tento bod na program zařadit. Zastupitelé to ale prakticky jednohlasně odmítli.

Vyvolali tak rozhořčení mezi několika odpůrci projektu, kteří se na jednání přišli podívat. „Připadá nám nedostatečné, že se k tomu vyjádří pouze městská Rada,“ namítl například Matěj Hollan, který patří k dlouhodobým kritikům výstavby podzemních garáží.

Hlavní bod zastupitelstva však přišel na řadu až poté. Zastupitelé při něm rozhodovali o tom, jak budou příští rok hospodařit s penězi. Výhrady k napjatému rozpočtu měli zejména zastupitelé za Stranu zelených. Až na návrh usnesení finančního výboru je však zastupitelstvo jednu po druhé zavrhlo. Pro rozpočtový návrh bylo devětatřicet lidí, šestnáct zastupitelů se zdrželo hlasování. Proti nebyl ani jediný.

A primátor Roman Onderka mohl být s hladkým průběhem spokojený. „Rozpočtový návrh je daném roce vždy nejdůležitější ten nejdůležitější dokument, který město schvaluje města,“ poznamenal Onderka.

Vrásky na čele mu prý dělají především důsledky ekonomické krize. Brno totiž podle vedení města dostává málo peněz z daňových příjmů státního rozpočtu. Investice, které si město naplánovalo, se však nezastaví. Mnohé z nich se nicméně zbrzdí.

„Investiční akce jsme se snažili rozložit na delší čas. To znamená, že zhotovitelé je budou dělat například místo dvou let roky tři. Vzpomeňte si na Janáčkovo divadlo, jeden čas se uvažovalo, že bude za rok spravené. Pak to mělo být za dva roky. Nyní říkáme, že tři roky budou nejspíš ta správná doba. Myslím, že to je rozumnější cesta než vymazat některé věci z rozpočtu úplně,“ poznamenal Onderka.

ONLINE: Co se děje na zastupitelstvu


12:03 - Ve zbylé části zastupitelstva nedošlo k žádné živější diskuzi. Jednání zastupitelů v poklidu skončilo.

11:48
- Směna pozemků s VUT prošla. Třiatřicet zastupitelů bylo pro, šest proti, zbytek se zdržel.

11:47 - Na řadu se dostává jeden z nejočekávanějších bodů jednání. Výstavba rezidence Erasmus. Někdejší radní za zelené Martin Ander byl jedním z lidí, kteří za město podávali žalobu na investory akce. Nyní se ptá, proč ji nové vedení města stáhlo. A co zásadního se od té doby změnilo. „Město mělo po dohodě s VUT počkat na výsledek přezkumného řízení. A teprve na základě toho se rozhodnout, jak dál postupovat,“ namítá Ander. Na výhrady střídavě odpovídá primátor Onderka i jeho náměstek Oliver Pospíšil. „Za prvé pochybnosti kolem stavebního povolení se týkají výstavby residence Erasmus, ne však nového městského parkoviště. Ty zpochybněné nebyly. Vůbec přitom nepředpovídáme, zda bude povolena a bude se stavět rezidence Erasmus. Není tedy důvod otálet,“ připomíná Pospíšil. Andera však nepřesvědčí. Požaduje, aby součástí zápisu byly i fotografie, které přinesl. Dokládají podle něj, že na staveništi v Králově Poli vše směřuje k výstavbě Erasmu.

11:06 - Zastupitelé povolili městské části Brno-střed, použít peníze určené na opravu bytových domů na jiné záležitosti. Pro bylo čtyřiatřicet zastupitelů. Ander se ptal jestli je na tom bytový fond tak dobře, že se z něj může čerpat. „Z pohledu obyvatele Brna-středu si to nemyslím,“ uvedl Ander. Starosta Šťástka se bránil tím, že jedná o mimořádnou situaci, kvůli propadu příjmů z hazardu. „V roce 2009 jste počítali s příjmy za povolování výherních hracích přístrojů třináct milionů korun, v roce 2010 to bylo dvacet milionů. Proč tak vysoká částka, když víte, že trend je snižování hazardu,“ ptal se dál Ander. Na svou otázku odpověď nedostal. „Toto už projednala městské část. Vše máte v přiložených materiálech,“ sdělil mu Onderka.

10:53 - Zastupitelé teď schvalují nejrůznější dotazy a příspěvky. Mimo jiné i nákup nové sněhové frézy pro kluziště Za Lužánkami, nebo zvýšení příspěvku Domovu pro seniory Holásecká.

10:06 - Následuje krátkou pauza, jednání bude pokračovat v 10:30.

10:05
- Onderka nechává hlasovat o připomínkách, které zazněly, zastupitele. Jednu po druhé zastupitelé zamítají. Přijatý byl jen jeden návrh usnesení finančního výboru. Pro rozpočtový návrh je děvětatřicet zastupitelů, šestnáct se zdrželo hlasování. Proti nebyl nikdo.

09:56 - Martin Ander má další výhradu k návrhu rozpočtu. „Rozumím, že je napjatý. Zároveň je tedy třeba dobře vážit priority. Při studiu příspěvků příspěvkovým organizacím Brna mě zarazilo, že lázně, jejichž služby nevyužívá tolik lidí, má stejný příspěvek. Zatímco brněnská zoo, kam chodí statisíce lidí, se navrhuje snížení dotace příspěvku na provoz o půldruhého milionu korun,“ namítá Ander. Navrhuje proto přehodnotit výši obou příspěvků. A slibuje, že podá návrh písemně. Podle primátora Onderky už to slíbil udělat dříve, ale nestalo se nic. „Když budeme takto jednat o každé položce, může zastupitelstvo jednat dva dny,“ poznamená mimo jiné Ladislav Býček z KSČM.

09:53 - Náměstek primátora Oliver Pospíšili vysvětluje, proč je potřeba vzít peníze na opravu školek z bytového fondu. „Přistoupili jsme na to v nelehké ekonomické době.“ Drápalová se znovu ohradila, především proti podpoře školek na Brně-středu. „Je třeba je podpořit v rychle rostoucích městských částech. Nemyslím si že to platí i o Brnu-střed,“ řekla Drápalová.

09:46 - Jana Drápalová ze Strany zelených se ptá na školku v Medlánkách a v Ivanovicích. Není ráda, že město bere peníze z bytového fondu a využívá je na něco jiného, tedy na opravy školek. Její stranický kolega Martin Ander upozorňuje na to, že v kolonce příspěvků na plán komunitní péče je pro nadcházející tok navržená nula. Připomínku má i šéf krajského zdravotnického odboru Josef Drbal. A další komentář i Mojmír Vlašín. Ten žádá zrušit příspěvky na sportování. „Vrcholový sport má mnoho společného s prostitucí. Oba se provozují pro zábavu, ale někteří za to berou peníze,“ řekne Vlašín.

09:45 - Vlašín požaduje snížit příspěvek na MotoGP Brna z deseti milionů na jeden.

09:37 - Vlašín se ohrazuje před vtipkováním Onderky na účet jeho připomínky týkající se ochrany obojživelníků. „Moc jsem se nasmál. Ale připomínám, že obojživelníci tu byli dříve než lidští obyvatelé Brna,“ namítá Vlašín. Onderka se ihned ohrazuje. „Já bych si v životě nedovolil z obojživelníků dělat srandu. Jestli z vás, to už je jiná věc,“ odpovídá s vážnou tváří.

09:35 - Mojmír Vlašín ze Strany zelených navrhuje něco jako výměnný obchod. Žádá snížit výdaje plánované na instalaci obřího kříže v Denisových sadech. Dvou milionovou investici chce odložit na příští rok, místo toho chce vybudovat podchod pro obojživelníky pod frekventovanou silnicí. A chce zvýšit naopak o půl milionu příspěvky občanským sdružením.

09:29 - Jako první komentuje rozpočtový návrh Ladislav Býček z KSČM. Další připomínky má Martin Ander ze Strany zelených, pokračuje jeho stranický kolega Mojmír Vlašín. Andera zajímá, zda pro čerpání peněz z určité části rozpočtu existují pevná pravidla. „Nebo se bude čerpat nějakým záhadný způsobem podle toho, jak budou přicházet žádosti?“ ptá se zastupitel. Primátor reaguje rychle. „Pro kolegu Andera - žádné záhady ve městě Brně neexistují,“ poznamená Onderka.

09:18 - Brněnští zastupitelé potvrdili návrh letošních kandidátů na udělení Ceny města Brna. Ocenění dostane například herec Bolek Polívka či dramatik a politik Milan Uhde.

09:09 - Primátor rekapituluje rozpočtový návrh. Město má podle něj příští rok postoupit městským částem celkem 1,25 miliardy korun. Bude se však potýkat s dopady ekonomické krize, mimo jiné i se sedmnáctiprocentním poklesem příspěvku na státní správu. „Připomínám, že předchozímu veřejnému jednání byl přítomen pouze jeden občan. A ten měl pouze jednu připomínku,“ poznamená Onderka.

09:08 - Na řadu se dostává bod s číslem jedenáct a zároveň jeden z nejdůležitějších témat úterního zasedání. Návrh rozpočtu města pro rok 2011.

08:48 - Další z odpůrců podzemních garáží Šárka Svobodová svůj dotaz směřuje na radní Janu Bohuňovskou. Vytýká jí, že jako kandidátka ODS před volbami zastávala nesouhlasný postoj s projektem. „Není to tak jednoduché po právní stránce. Můj názor se nezměnil, pro garáže bych nehlasovala,“ tvrdí Bohuňovská.

08:40 - Onderka reaguje na námitky lidí, kteří se na zasedání přišli podívat. Debata o Zelném trhu bude podle něj věcí středečního jednání radních. „Připadá nám nedostatečné, že se k tomu vyjádří pouze městská Rada,“ namítá Matěj Hollan. Patří k několika odpůrcům projektu výstavby podzemních garáží, kteří se jednání účastní. „Vlamujete se zbytečně do otevřených dveří,“ poznamená Onderka pouze a dává slovo dalším.

08:29 - Zastupitelé nebudou jednat o projektu garáží pod Zelným trhem. Zastupitelka za TOP09 Irena Matonohová sice hned na začátku požaduje vzhledem k citlivosti kauzy tento bod na program zařadit, stavební práce pod barokní kašnou Parnas odmítá. Zastupitelé ale prakticky jednohlasně hlasují pro to, aby tento bod pro dnešek zařazený nebyl.

08:07 - Sedm minut po osmé. Přesně v tento čas prosí brněnský primátor Roman Onderka o ztišení v zasedacím sále. Začíná v pořadí druhé zasedání městského zastupitelstva. A už má být bouřlivé, diskutovat se má totiž například o výstavbě kontroverzního bytového domu Erasmus. Nebo kauze podzemních garáží pod brněnským Zelným trhem.

Jednání zastupitelstva sledují Lucie Hrabcová a Ondřej Galamboš