Společenský život k břehům Svratky a Svitavy chce vedení města přivést prostřednictvím dotačního programu s názvem Nábřežít!. Cílem je utužit komunitní vztahy a motivovat aktivní lidi, kteří se z vlastní iniciativy snaží kultivovat okolní prostředí tvořené veřejnou zelení. „Svratka, Svitava i Ponávka mají Brňanům co nabídnout. Zároveň vzniká mnoho nových ploch, na nichž se akce mohou konat, mezi nimi například nový park v Komárově. Ten vznikl jako součást revitalizace Ponávky. V letošním roce podpoříme devět projektů téměř čtvrt milionem korun,“ uvedl primátorčin náměstek Petr Hladík.

Jaké projekty brněnští radní schválili
Zelená nemocnice – ozelenění areálu Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně II
Revitalizace vnitrobloku Domažlická 6
Společenství vlastníků bytů Renneská třída 13
Vnitroblok Antonínská 10 Brno
Revitalizace zeleně Ostružinová – jih
Vytvoření zahrady pro komunitní setkávání ve vnitrobloku Údolní 54
Revitalizace přilehlých pozemků k domu Sentická 1 a 3
Oživení zeleně ve dvoře Anenská 2
Revitalizace vnitrobloku Čápkova 44
Oživení vnitrobloku Vodova 2544/74

Požádat o peněžní příspěvek na své projekty měli Brňané od poloviny září do konce října loňského roku. Ekologická řešení jsou podle Hladíka klíčová pro budoucnost města. Patří také mezi zásadní součásti plánu, v němž se vedení města zavázalo snížit emise oxidu uhličitého ve městě do roku 2030 o čtyřicet procent. „Letos podpoříme desítku projektů u Vnitrobloku! vyšší než dva miliony korun. Dotační programy fungují v Brně již od roku 2017,“ poznamenal náměstek brněnské primátorky Hladík.

Zvelebení zeleně přímo v srdci komplexní výstavby má za cíl rekreační a pobytové aktivity obyvatel domů. Dotace podporuje kromě samotné zelené výsadby i hospodaření se srážkovou vodou a také drobný mobiliář. Snahu pracovat s okolím ocenila například Brňanka Šárka Konečná. „Čím víc upravené přírody kolem, tím je to pro mě lepší. Je příjemnější chodit na procházky s kočárkem upraveným prostředím než nějakým houštím,“ svěřila se Deníku Rovnost. Všechny projektu musí ještě schválit městští zastupitelé.