Muž se směrem k nebi uzavírá a Žena se k němu naopak otevírá. Na monument Ženy lidé vylezou po dřevěném žebříku a mohou sledovat přírodu. Pod Muže si sednou a dírou na vršku sledují nebe. „Dvojice věží symbolicky plní funkci brány do území“, sdělila jedna z vedoucích projektu Kristýna Smržová. Objekty se nacházejí v části Poňava a Paseky za točnou.

Většina obyvatel si pomyslnou vstupní bránu chválí, ale objevují se i jiné názory. „Některým věcem už asi nerozumím a myslím si o tom své. Ale neodsuzuji to,“ řekla Deníku na místě tamní důchodkyně. Jméno sdělit nechtěla.

Stavby vytvořili studenti Fakulty architektury z brněnského Vysokého učení technického. Při ateliérové výuce měli za úkol s přírodním materiálem experimentovat. Celkově vzniklo za jeden semestr osmadvacet návrhů, z nichž tým studentů a učitelů se starostou Lelekovic vybrali tři. Poslední teprve vznikne.

Jedná se o hnízdo z proutí ve výšce metru a půl, ve kterém mohou lidé odpočívat v přírodě. „Přišel nám vhodný pro lelekovickou komunitu. Chceme jej postavit ve spolupráci s autory příští rok,“ poznamenal lelekovický starosta Aleš Mikauš.

Koncept se opírá o myšlenku osobního prostoru. „Člověk by se měl v Hnízdě cítit chráněný od okolního světa,” uvedla o projektu studentka Lucie Nováčková.

MICHAL ŠARMAN