Podívat se do minulosti a projít se v místech, kde bydlela slavná rodina textilního průmyslníka. Vše za doprovodu herců v dobových kostýmech a květinové výzdoby. Vila Stiassni v sobotu začíná novou návštěvnickou sezonu oblíbenými kostýmovanými prohlídkami v duchu dvacátých let. Podobný program chystají ve všech brněnských vilách.

Ve vile Stiassni si letos navíc lidé připomenou devadesáté výročí. Jubileum je proto nosným tématem letošní květinové výstavy. „Připomeneme zlatá dvacátá léta, doby, kdy po překonání poválečné krize došlo ve většině zemí ke zlepšení životní úrovně. V případě manželů Stiassných to byla dostavba jejich nového honosného domova,“ uvedla kastelánka vily Kateřina Konečná. Od prvního června nastěhování rodiny přiblíží také rozsáhlá výstava nazvaná Stiassné odchody i návraty.

Komentovaná prohlídka sokolského areálu s architektem Robertem Václavíkem.
Největší sokolovna? Stadion v Kounicově ulici. Lidé si prohlédli světový unikát

Správci vily Löw-Beer plánují otevřít hlavní sezonu v dubnu výstavou mapující textilní minulost města. „Výstava Brnem textilním představí textilní tovární areály v Brně a nejbližším okolí v souvislosti k současné památkové péči,“ sdělila za Löw-Beer Lenka Buchtová.

Další akce čtyř brněnských vil

- V sobotu 13. dubna se uskuteční první z komentovaných procházek po Černých Polích pořádaných vilou Löw-Beer.
- 21. února navštíví první hosté promítání snímku Harper s Paulem Newmanem v hlavní roli v prostorách vily Tugendhat.
- 8. až 12. července uspořádají pro děti příměstský tábor s brněnskou filharmonií v Jurkovičově vile. Propojí tvorbu Leoše Janáčka a Dušana Jurkoviče.

Ponořit se do jiného času a vžít do jiného těla mohou návštěvníci další budovy z brněnského vilového kvarteta. V Jurkovičově vile pro zájemce na konec března chystají zážitkovou hru nesoucí název V kůži Dušana Jurkoviče. „Program podle scénáře Venduly Borůvkové zavede návštěvníky na čajový dýchánek tohoto významného architekta, který právě prodává svou vilu a dostane se na večírek hraběte Chorynského,“ vysvětlila mluvčí vily Michaela Paučo. Na hru se může předem přihlásit nejvýš patnáct zájemců.

Na konec března se mohou těšit malí fotografové. Ve vile Tugendhat pro ně chystají dvoudenní fotografickou dílnu. „Dětem se budou věnovat profesionální fotografové, kteří s nimi vyrobí cameru obscuru. S ní následně pořídí fotografie v celé vile,“ pozval na dílnu Petr Dvořák z vily Tugendhat.

Každoročně vyhledávanou akcí, do které se zapojují všechny brněnské vily, je Hradozámecká noc. Návštěvníky organizátoři potěší speciálními komentovanými prohlídkami a doprovodným programem. Zajímavé akce ve vile Tugendhat si loni užila třeba Brňanka Veronika Mikulová. „Atmosféra byla úžasná, koncert ve spojení s noční prohlídkou byl skvělý,“ řekla.

Ilustrační foto.
Začíná nábor do kroužků. Děti se naučí sestavit elektrický obvod či tančit salsu

Letos připadá Hradozámecká noc na poslední den v srpnu.