Připomínají si udatnost obyvatel tamního zámku, kteří v roce 1645 porazili oddíl Švédů. „Bylo to slavné vítězství. Jeden ze švédských oddílů vyplenil Bučovice, které lehly popelem. Ale služebnictvo zámku, úředníci a myslivci se jim postavili na odpor. Podařilo se jim nápor zastavit a zámek ubránit,“ vysvětluje historický kontext Radim Dufek z agentury Rex, která rekonstrukci bitvy zajišťuje.

Osmdesát vojáků se začíná štosovat u tamního zámku krátce po třetí hodině odpoledne. Přibližně tisíc lidí již netrpělivě čeká na první výstřel. Najednou se ozývá hlasitá rána z kanonu a povídání návštěvníků rázem utichá. Všichni obrací zrak na bojiště. „Bitva se nám moc líbí. Jsme tu už poněkolikáté a vždy jsme spokojení,“ hodnotí jeden z návštěvníků Václav Chmelař.

Napínavý souboj sledovat pouze za páskou nevydrží jeden z návštěvníků. Přichází až k obráncům zámku, kteří zrovna odráží nápor Švédů. „Pane, tady být nemůžete, musíte se vrátit zpátky,“ upozorňuje jeden z vojáků. Na chvíli přestává bránit zámek a odvádí muže v béžové bundě zpět mezi diváky. Za pár okamžiků už má zase zbraň v ruce a střílí na nepřítele.

Za zvuků bubnů zazáří z hlavní poslední záblesky a bitva končí. Švédové i letos prohrávají. Lidé tleskají a vojáci v řadách pochodují zpět do táboru. „Bitva byla skvělá. Rány s kanonu se mi líbily nejvíce,“ povídá nadšeně zhruba desetiletý chlapec.

Vojáci letos poprvé bojují v prostoru vedle zámku za autobusovým nádražím. „Je tam více místa, tudíž je pro bitvu vhodnější,“ objasňuje pracovník bučovického informačního centra Josef Brychta.

Městské slavnosti, kterých je bitva součástí v Bučovicích pořádají již po osmé. „Místním i návštěvníkům tak přiblížujeme historii města,“ zmínil tamní starosta Jiří Horák.