„Příspěvky na projekty se pohybují třeba kolem dvaceti tisíc korun. Může se to zdát málo, ale často to stačí," vysvětluje ředitelka nadace Jasna Flamiková. V případě ptačích budek občanské sdružení dostalo tři tisíce korun. Za ně nakoupilo materiál a členové budky sami vyrobili.
Nadace také často podporuje čištění přírody, komunitní projekty a úpravy školních zahrad. Jednou z nich je ta u gymnázia v brněnských Řečkovicích. „Už pět let dostáváme příspěvek na údržbu zahrady. Loni to bylo deset tisíc korun," popsala učitelka z gymnázia Michaela Burešová.
Neudržovaný pozemek se díky penězům mohl přeměnit na přírodní zahradu. „Teď se tam studenti učí biologii. Využívají i altán. V parných dnech se tam učí cizí jazyky," podotkla Burešová.
Nadační obchody
Jednou z cest, jak nadace získává peníze, jsou nadační obchody. Ty jsou v Brně tři. „Jde o pilotní projekt, který nikde jinde v republice nefunguje," řekla Flamiková. Lidé do obchodu darují věci, které už nepotřebují a doma jim zabírají místo. „Nosí nám oblečení, boty, doplňky, ale i knihy a hračky," popsala Irena Krakovská, která má obchody na starost.
Prodavači výrobky ocení a nabízí je dál. Výtěžek potom putuje na podporu brněnského komunitního života. Speciální putovní obchod lidé navštíví od začátku měsíce ve Velkém Špalíčku. V nákupním centru bude do až do sedmadvacátého září.
Za loňský rok organizace rozdělila milion korun. Několikrát ročně vyhlašuje grantové řízení, do kterého zájemci hlásí.
Brněnská organizace podporuje hlavně jihomoravské projekty. „Některé jsou i na Zlínsku či Vysočině. Ale jsou to regiony, kam Brňané rádi jezdí a mají k nim vztah," popsala Flamiková.
Od svého vzniku se Veronica rozrostla na největší nadaci na Moravě, která se zaměřuje na ochranu přírody. Za dvacet let rozdělila mezi žadatele přes jedenáct milionů korun.