Nová metoda identifikuje přítomnosti karcinomu pankreatu s více jak devadesáti procentní citlivostí a přesností a tak překonává současné způsoby diagnostiky. Funguje na principu analýzy tuků v krevním séru, z níž lékaři vypreparují data o přítomnosti nebo nepřítomnosti nádoru. „Naše výsledky zřetelně naznačují, že přímo vyšetřením z krve lze s vysokou pravděpodobností rozpoznat přítomnost karcinomu pankreatu v raných bezpříznakových stádiích a výrazně tak přispět k efektivnější léčbě a prodloužení doby přežití pacientů s touto diagnózou,“ uvedla mluvčí Masarykova onkologického ústavu Anna Svobodová.
Nastínila tak jednu z příčin, proč patří rakovina slinivky břišní k jedněm z nejagresivnějších druhů nádoru. Je jí právě složitá diagnostika. Zpočátku se totiž příliš neprojevuje a když nemocný pocítí první příznaky, bývá pozdě. Nádor je na účinnou léčbu příliš rozšířený.
Pacienti pak nemohou očekávat příliš příznivou prognózu. Většina zemře a pouze sedm až devět procent přežije déle než pět let od diagnózy onemocnění. Řada z nich ale dříve. „U padesáti až šedesáti procent nemocných většiny nemocných je diagnóza stanovena v pokročilém metastatickém stádiu. Navzdory inovativní chemoterapii je pak u těchto pacientů průměrná doba dožití kratší než jeden rok,“ upřesnil Luboš Petruželka, přednosta Onkologické kliniky 1. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.
Při včasném odhalení je však možné pacienta zcela uzdravit. Nejúčinnější léčbou je chirurgické odstranění slinivky nebo její části. Tento postup však lze použít pouze v prvním stádiu onemocnění.
Rizikové faktory
V dalších stadiích je na řadě chemoterapie, radioterapie nebo biologická léčba, které umožňují buď pacienta operovat či aspoň prodloužit a zkvalitnit délku života. „Pokud je nemoc zachycena včas, nabízejí se mnohem širší možnosti léčby. Základem je chirurgické odstranění postižené části slinivky, případně i dalších postižených orgánů dle rozsahu onemocnění,“ přiblížil léčbu přednosta I. Chirurgické kliniky – břišní, hrudní a úrazové chirurgie pražské Všeobecné fakultní nemocnice, Zdeněk Krška.
Podle posledních dostupných údajů se v Evropě nachází více než sto tisíc lidí s rakovinou pankreatu, v České republice takto každý rok onemocní zhruba dva a půl tisíce lidí. Příčiny vzniku karcinomu slinivky břišní přitom zatím nejsou známé. Existují ovšem rizikové faktory. Hrozba vzniku nádoru se zvyšuje s věkem, roli hraje dědičnost a nebezpečí zvyšuje rovněž cukrovka a cigarety. U kuřáků je pravděpodobnost onemocnění rakovinou pankreatu dvakrát až třikrát vyšší než u nekuřáků.
Slinivka je žláza, umístěná v břišní dutině mezi žaludkem a páteří, kde ji obklopují játra a celá řada dalších orgánů. Vytváří inzulín a další hormony, které se dostávají do krevního oběhu a tím do celého těla. Slinivka vytváří také šťávy obsahující enzymy, které pomáhají trávit potravu.
Většina nádorů pankreatu vzniká v kanálcích, kudy proudí šťávy slinivky. „Když se nádorové buňky šíří mimo slinivku, objevují se nejdříve v okolních lymfatických uzlinách. Pak se nejčastěji šíří do jater, pobřišnice a plic,“ vysvětlil v knize Co potřebujete vědět o nádorech slinivky břišní onkolog Petr Karásek.