„Čtyři jsou zastřešená a jsou nově suchou nohou dostupná z nádražní budovy,“ sdělil kuřimský starosta Drago Sukalovský.

Proměnu ocenila například Martina Vlachová z Čebína. „Líbí se mi tady, nádraží je lepší, než bývalo," poznamenala. Přiznala, že vlakem Kuřimí většinou pouze projíždí.

Nástupiště získala informační systém a mobiliář, jehož součástí je wifi a nabíjecí stanice mobilních telefonů. Na provoz terminálu dohlíží kamerový systém se záznamem. Rekonstrukce se dočkaly také příjezdové cesty a chodníky. V blízkosti vzniklo i nové parkoviště pro osobní auta s třiačtyřiceti místy, tři parkovací místa v režimu Kiss+Ride a stání pro autobusy.

Párky se po napěchování do střívek tepelně opracovávají.
VIDEO: Párek z Kuřimi musí křupnout. Podívejte se do míst, kde ho vyrábí

„Pro cyklisty je tu celkem čtyřiadvacet uzamykatelných cykloboxů, z toho dvanáct s možností nabíjet elektrokola, dále servisní stojan s nářadím pro opravy a údržbu jízdních kol a myčka,“ vyjmenoval starosta Sukalovský.

Celý prostor autobusového terminálu a vlakového nádraží je nyní bezbariérový. Lidé mohou využít zázemí se dvěma toaletami, sprchou a přebalovacím pultem. Součástí rekonstrukce bylo řešení odvodu dešťových vod. Vznikla retenční a hromadící nádrž. „Dešťová voda bude využitá pro zálivku nádražního parku, případně další zeleně,“ řekl starosta.

Zdroj: Deník/Michal Hrabal

Vybudování nádrže přivítal třeba student Martin Zich. „Zachycuje dešťovou vodu a město ji může dále využívat. Taky mě velmi mile překvapily cykloboxy i s možností umýt kolo. Myslím si, že nejeden cyklista toho využije," podotkl Zich.

Celkové náklady byly 131 milionů korun, asi třiasedmdesát milionů pokryla dotace. Provozovatelem terminálu bude městská společnost Centrum technických služeb Kuřim.

Rekonstrukce autobusového terminálu je součástí dlouholeté modernizace celého kuřimského přestupního uzlu. První částí bylo prodloužení podchodu pod vlakovým nádražím a jeho otevření do severní částí města, pak následovala generální rekonstrukce železniční stanice a rekonstrukce nádražní budovy. V červenci začne poslední část postupné rekonstrukce přestupního uzlu, a to obnova nádražního parku.

Nový autobusový terminál uvedou v úterý slavnostně do provozu v Kuřimi.Nový autobusový terminál uvedou v úterý slavnostně do provozu v Kuřimi.Zdroj: Deník/Markéta EvjákováPracovníci tam upraví stávající parkovací plochu, vysadí zeleň, opraví cesty a zpevněné plochy a k dispozici bude i pítko. „Součástí projektu je také instalace mobiliáře, dřevěných platforem a parkových křesel a vytvoření workoutové plochy,“ doplnil Sukalovský. V parku bude do budoucna možné pořádat i různé společenské či kulturní akce, například oblíbenou přehlídku historických vozidel.

MICHAL HRABAL, ALŽBĚTA KADLECOVÁ