„Potřeboval jsem, aby dobře psali o kandidátech do poslanecké sněmovny. Peníze jsem jim dával v hotovosti,“ říká v nahrávce Kopečný. Záznam vznikl v únoru letošního roku po jednání zastupitelstva městské části.

Pravost nahrávky potvrdil pro Brněnský deník Rovnost například nezávislý královopolský zastupitel Pavel Paleček. „Sice nevím, kdo nahrávku pořídil, ale byl jsem u tohoto rozhovoru,“ uvedl Paleček.

Podle něj se schůzky ve vinárně naproti radnice zúčastnila většina členů zastupitelstva. Na schůzce byl i místostarosta Králova Pole Daniel Valenta. „Bylo to už poměrně pozdě večer a něco jsme vypili. Starosta mluvil myslím přímo s panem Palečkem, ale podle mě to bylo jen takové hospodské chvástání. Nemyslím si, že by někoho uplácel,“ uvedl královopolský místostarosta Daniel Valenta. Ten si také nemyslí, že by existence nahrávky měla vliv na současnou koalici na radnici.

„Můžu jednoznačně říct, že jsem nikdy žádného novináře neuplácel. Jen jsem se s panem Palečkem bavil o tom, jak fungovala politika v dřevních dobách, kdy nebyly žádné PR agentury. Tehdy šlo na rozdíl od dnešní doby spíše o to vytvořit o kandidátech dobrý obraz. Objížděl jsem proto redakce různých malých regionálních médií a snažil jsem se je přesvědčit, aby v dobrém světle představili předpokládané kandidáty do dalších voleb, protože v době horké volební kampaně už na nic takového nebyl čas,“ vysvětluje Kopečný svoje výroky na nahrávce.

Tvrdí, že se tehdy snažil v nepolitickém duchu představit třeba dobrého a úspěšného doktora a podobně. „Ale peníze jsem nikomu rozhodně nedával, to jsem před panem Palečkem jen plácnul v nadsázce. Nejsem na to pyšný, ale je to tak,“ doplnil Kopečný.

Odmítl se vyjádřit k tomu, zda je nahrávka pravá, nebo upravená, ani k tomu, kdo ji mohl pořídit. Upřesnil pouze, že záznam vznikl ve vinárně v době, kdy už všichni mělo trochu popito.

„Ani si přesně neuvědomuji, s kým jsem mluvil. Téma, které je na nahrávce tím hlavním, jsem však řešil s panem Palečkem. A v jednu dobu jsem měl pocit, že mě otázkami někam tlačí,“ podotkl.

I kdyby starosta v devadesátých letech novináře uplácel, žádný trest mu nyní nehrozí. „Bylo by těžké v současnosti něco starostovi dokazovat. Navíc většina podobných trestných činů je po deseti letech promlčena,“ uvedl Jiří Urban z advokátní kanceláře Tomáše Rašovského.

JAN SPĚŠNÝ