Se změnou musí počítat také zájemci o byty zvláštního určení, sociální bydlení a startovací byty, kteří budou uzavírat první smlouvy. Kvůli vysoké inflaci se město rozhodlo zvýšit minimální částku za pronájem z necelých šestašedesáti korun na osmdesát pět korun za metr čtvereční. Návrhy schválili brněnští zastupitelé na úterním zasedání.

Důvodem k obecnému zvýšení nájmů u městských bytů je vysoká inflace a rostoucí náklady na údržbu a opravy bytového fondu. „Vzhledem k tomu, že je v letošním roce inflace kolem patnácti procent, jsme přistoupili ke zvýšení nájmu. Musím nicméně říct, že proti tržnímu nájmu je to skutečně jenom zlomek ceny. Určitě si myslím, že je reálné, aby určité skupiny, pro které jsou byty určené, byly schopné nájem i nadále zaplatit,“ nechala se slyšet primátorčina náměstkyně pro oblast bydlení Karin Podivinská.

Zároveň doplnila, že v případě, v němž by nájemcům hrozil nedostatek peněz na zaplacení nájmu, mohou využít podpůrných prostředků, jako jsou příspěvky na bydlení nebo doplatky. „Pokud by některý z nájemců byl výší nájemného ohrožen ve své existenci, je pro takový případ uzákoněna státní sociální podpora, konkrétně příspěvek na bydlení, který může nájemce na svoji žádost čerpat od úřadu práce po splnění podmínek,“ stojí v návrhu.

Chtějí mladé popohnat

V případě navazujících smluv u startovacích bytů chce město nájemce primárně popohnat v zajištění vlastního bydlení. Standardně uzavírají maximálně pětičlenné domácnosti první smlouvu na tři roky, mají však možnost prodloužení o další dva. Právě navazující dvě léta se lidem nově prodraží. „Žádosti o prodloužení se stávají pravidlem. Chceme mladé lidi trochu popohnat, aby svoje bydlení řešili rychleji. Myslím, že pět let je dostatečně dlouhá doba na to, aby si mohli zažádat například o obecní byt. Zpravidla po dvou, po třech letech mladé rodiny obecní byt dostanou v každé městské části,“ uvedla Podivinská.

Zvýšení nájemného čeká také Brňany, kteří svůj pobyt ve startovacím bytě chtějí prodloužit dokonce i po pěti letech. V takovém případě se však město uchyluje k převážně krátkodobým smlouvám, například na půl roku. „Zvýšili jsme zejména nájem i u těch, kteří žádají o prodloužení i po pěti letech, protože se může stát, že ještě nemají vyřešené financování hypotéky a čekají na příspěvek. V tomto případě jsme přistoupili k rapidnímu zvýšení nájmu, protože de facto blokují startovací byty pro ostatní mladé lidi, zájem o ně je přitom značný,“ sdělila náměstkyně pro oblast bydlení.

Úterní návrh změn pronájmu městských bytů nicméně zklamal opozičního zastupitele Tomáše Koláčného. Podle jeho slov chybělo v usnesení ohlédnutí za bytovou kauzou, která loni na podzim postihla zejména městskou část Brno-střed. „Chtěl jsem proto požádat, aby se brněnští radní zabývali tím nejdůležitějším problémem, kterým je v případě přidělování sociálních a dalších městských bytů zejména udělování takzvaných subjektivních hlasů. Přidělování městských bytů se kvůli tomuto stává velmi neprůhledným a nepředvídatelným, je v něm korupční potenciál,“ reagoval Koláčný.