V Přibicích sice podle Effenbergera zaznívají od některých obyvatel hlasy o tom, že obec nemůže být bez obecního hostince, ale provozovat tento podnik nikdo nechce. „Nemáme žádného ochotného provozovatele. Ani za podmínek, že by tam byl nájem vyloženě symbolický," řekl Deníku starosta.

V obci sice funguje Aqua bar, ale ten není otevřený po celý týden, a restaurace U Vdolečka zase funguje jen přes obědy. „Zrušili víkendový a večerní provoz pro nezájem lidí. Lidé do hospod chodit nechtějí," podotkl starosta.

Ekonom Petr Pelc míní, že covid hodně změnil myšlení a uvažování lidí ve smyslu výdajů asociálního sdružování. „Lidé si více zvykli vysedávat doma, připravovat si jídlo doma, ne sedět v podniku, jako je hospoda. Dost se posunuly ekonomické možnosti na tom, kolik mohou lidé utratit na veřejnosti," uvažoval Pelc.

Další ránou může být zvýšení sazby DPH na čepované pivo. „Dotkne se pijáků, kteří jsou zvyklí vypít v hospodě deset patnáct piv. Když si to koupí v lahváčích, vyjde je to výrazně levněji," poznamenal Pelc.

Zvažují různé možnosti

Vedení obce stále více uvažuje o tom, stávající objekt využít k přestavbě na byty, než aby budovu nechalo bezúčelně chátrat. „Zatím to máme v jednání, není to úplně rozhodnuté," sdělil Effenberger.

Podle Pelce má změna na obytné prostory smysl především ve městech. „Už před covidem bylo znatelné, že lidé opouštějí vesnice a menší města a směřují do velkých měst. Obzvlášť na vesnicích je obecně problém s úbytkem populace," komentoval ekonom.

Uzavírka části brněnské Kulkovy ulice způsobí problémy hlavně řidičům jedoucím směrem na Vinohrady. Ilustrační foto.
Uzavírka u stavby VMO v Brně: víc než třicetkrát delší objížďka, navíc kolonami

Například v blízkých Přísnoticích je hospoda v soukromém vlastnictví a funguje dobře. „Přes zimu je sice jeden den v týdnu zavřená, ale návštěvníci tam stále chodí," uvedl starosta obce se zhruba osmi sty obyvateli Zdeněk Mahovský.

Ve Cvrčovicích mají hospodu v pronájmu, začátkem minulého roku se tam měnili nájemníci. „Hospoda neprosperuje, chodí tam méně a méně lidí. Hlavním důvodem jsou ceny a také covidové období," nastínil starosta obce, kde žije asi šest set obyvatel, Pavel Endlicher.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Na ples vzali i kapry. Vranovičtí rybáři zahájili taneční sezonu stylově

Zdroj: Deník/Dagmar Sedláčková