Místo jednoho pokoje si pronajímají ve skupinách celé byty. „Bydlení takto řeší skoro čtyřicet procent studentů mimo koleje. Důvodem je výhodnější cena. Majitelé nájem za pokoj ale značně nadsazují,“ řekl Ondřej Dufek z portálu Student reality, který zprostředkovává studentům pronájmy.

Kvůli stoupajícím cenám nájmů dává část studentů přednost bydlení na kolejích. „Často se vrací studenti z privátů. V areálu kolejí mají k dispozici pračky, sportoviště a především menzy s dotovaným stravováním,“ uvedla mluvčí Mendelovy univerzity Kateřina Brettschneiderová Loutocká.

První školní den dětí na ZŠ Křídlovická.
Prvňáci poprvé usedli do lavic. Je jich více než loni

Stabilní zájem je o bydlení na kolejích Masarykovy univerzity v Brně. „Těsně po zápisech je zájem velký. Později se nabídka s poptávkou srovná, řada studentů se rozhodne pro bydlení na privátě. Vždycky hledají poměr ceny a kvality,“ sdělila mluvčí Tereza Fojtová.

Student Pavel Podešva se pro bydlení na privátě rozhodl rovnou. „Bydlení v bytě znamená větší volnost. Pro mě to byl další krok do dospělosti,“ zmínil.

Téměř 17 000 studentů brněnské techniky má trvalé bydliště mimo Brno. Lůžka na kolejích už obsadilo přes 5 700 z nich. „Volných zbývá přes dvě stě lůžek a denně ubývají. Studenti preferují koleje Pod Palackého vrchem, chtějí pokoje samostatně, nebo ve dvou,“ řekla vedoucí kolejí Jana Pokorná.

Veřejné WC v Brně.
Veřejné toalety v centru Brna? Téměř neviditelné, ukázal test Deníku

Za nejlevnější lůžko studenti zaplatí 89 korun za noc, nejdražší v jednolůžkovém pokoji stojí 155 korun. Kromě toho hradí měsíčně skoro pět set korun za připojení k internetu.

Podle průzkumu společnosti Trigema stálo ve druhém čtvrtletí letošního roku nájemní bydlení v Jihomoravském kraji v průměru 11 916 korun za měsíc.

DOMINIKA VRBECKÁ
MARKÉTA CHUMCHALOVÁ