Před třemi roky hledal slovenský student Jakub Šuster v Brně malý byt. Sehnal pronájem za deset tisíc měsíčně. Musel jej ale kvůli cestování opustit a nyní shání znovu. „Pod dvanáct tisíc nemůžu najít ani garsonku. Navíc musím trávit hodně času na internetu a sledovat byty za výhodné ceny. Je to stresující,“ sdělil.

Z údajů inzertního serveru Annonce, kde majitelé nabízí pronájmy bytů, vyplývá, že průměrná cena metru čtverečního k pronájmu v Brně je 217 korun. Za poslední rok je to navýšení o šestnáct korun.

Dražší pronájmy bytů v Brně souvisí s lokalitou, v té nejžádanější vzrostly až o patnáct procent. „Majitelé využívají zdražení nemovitostí, které si mnoho lidí nemůže koupit a musí nejdříve do pronájmu. Obrovská poptávka po bytech v Brně tlačí na cenu. Její snížení v nejbližších letech nepředpokládám,“ řekl realitní makléř Jan Kejduš. Nejdražší je metr čtvereční v bytě se dvěma místnosti, stojí 256 korun.

Ceny pronájmů za m2 v Brně a další zajímavé informace k tématu najdete ve čtvrtečním (10.5.2018) tištěném vydání Deníku Rovnost.