S několikaměsíčním předstihem začala v Brně hledat pokoj k pronájmu studentka Eliška Strejcová. Obávala se totiž velké poptávky a dlouhého čekání, než se jí bydlení podle představ povede najít. „Zajímalo mě hlavně spolubydlení. Sama si byt nemůžu dovolit. Prohlídky dělají většinou také studenti, ale chvíli mi trvalo, než jsem vůbec nějaký pokoj našla,“ popsala svou zkušenost mladá žena.

Vysoký zájem panuje v Brně nejen o zcela nevybavené bydlení nebo byty se základním nábytkem, poptávka je především po plně vybavených jednotkách. „Průměrná délka pronájmu je rok a půl, klienti si na tuto dobu nechtějí pořizovat vlastní nábytek. Zájem je zejména o jednopokojové nebo dvoupokojové byty. Do týdne od zveřejnění takové nabídky většinou vybereme nájemníka,“ řekl Deníku realitní makléř společnosti Remax Ivo Bauer.

Aktuálně přesahují ceny nájmů tři sta padesát korun za metr čtvereční, nejdražší bydlení k pronájmu je v brněnské Líšni. „Cena tam dosahuje bezmála čtyř set padesáti korun za metr čtvereční. Mezi další lokality, kde se výše nájemného drží nad brněnským průměrem, patří zejména Brno-střed, Brno-sever a Komín. Pod tři sta korun za metr čtvereční jsou naopak byty k pronájmu například ve Slatině, Řečkovicích, Černovicích, Kohoutovicích, nebo Tuřanech,“ vyjmenoval ředitel developerské firmy Trikaya Dalibor Lamka.

Už letos začne město bourat bývalý areál Dřevopodniku v Rumišti, který v posledních letech sloužil už jen jako squatt pro bezdomovce.
Demolice brněnské historie: začnou bourat Dřevopodnik, vzniknou družstevní byty

O necelých pět metrů čtverečních však současně vzrostla průměrná výměra nabízených jednopokojových bytů. Podobně jsou na tom větší jednotky, kde s výší nájmu vzrostla i nabízená velikost. „Hlavní rozdíly spočívají v lokalitě a kvalitě bytu. Nejlevnější jsou zpravidla panelákové byty, naopak nejdražší jsou byty v novostavbách,“ uvedl ředitel developerské společnosti Impera styl František Šudřich.

Meziročně v Brně ceny pronájmů vzrostly o přibližně pět procent. Za průměrný jednopokojový byt tak lidé aktuálně zaplatí průměrně čtrnáct a půl tisíce korun, za pronájem jednotky se dvěma místnostmi o tři tisíce korun více. U třípokojových bytů se pak průměrná cena nájmu šplhá přes pětadvacet tisíc korun měsíčně. Nabídka bytů k pronájmu je přitom o čtvrtinu větší než v loňském roce.

Vývoj cen pronájmů v Brně:

  • Za poslední čtvrtletí průměrný nájem v Brně vzrostl.
  • Za jednopokojový byt nyní lidé připlatí téměř dva tisíce korun navíc.
  • Nejdražší bydlení je například v Líšni, Brně-středu nebo Brně-severu.
  • Nejlevnější pronájmy jsou naopak k dostání třeba ve Slatině či Tuřanech.
  • Meziročně se jedná o pětiprocentní zdražení.
  • Nabídka je ale přitom o čtvrtinu vyšší než v uplynulém roce.

 

Důvodem, proč ceny nájmů v Brně letí vzhůru, jsou podle realitního makléře Ivo Bauera náročnější podmínky pro uzavření hypotéky. Po zvýšení úrokových sazeb je totiž nesplňuje větší počet uchazečů, proto nakonec pokračují s nájemním bydlením. „Majitelé většinou preferují české občanství, protože je to jednodušší z hlediska zjištění bezdlužnosti, exekucí a dalších informací. Problém často bývá také pes, kočka či jiné zvíře, které zájemci o byt vlastní,“ přiblížil Bauer.

Provoz a práce na rozšiřování D1 u Brna mezi 194. a 196. kilometrem.
Bez omezení Brnem nikdy neprojedeme, řekl na debatě Deníku radní pro dopravu

A pokračoval. „Dá se říct, že například sezdané páry mohou mít oproti jiným uchazečům o pronájem určitou výhodu, obzvlášť, pokud nemají zvířata a nejsou zadlužení. Problematické tolik nejsou ani skupiny studentů, protože u těch je jasné, že je zajišťují rodiče, a proto nebudou mít problém platit nájemné včas,“ vysvětlil realitní makléř.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: V centru Brna se ukrývá secesní nádhera. Stačí jen zvednout hlavu

Zdroj: Deník/Robin Fajmon