„Starostu lidé vnímají jako člověka, který má všechno zařídit. A pak je postavený před situaci, kdy není schopný nic udělat, protože ani nemá informaci. Má svázané ruce a nemůže rychle reagovat na možné riziko,“ vysvětlila žabovřeská starostka Lucie Pokorná.

Dodala, že starostové by měli být pro tyto případy vázáni povinnou mlčenlivostí.

Ilustrační foto.
V Brně otevřelo třetí centrum pro lidi bez domova. V areálu Židenických kasáren

Stejně jako Pokorná nezískala při dotazu od hygieniků informace ani královopolská starostka Karin Karasová. „Ne konkrétně jmenovitě, ale v zájmu ochrany ostatních obyvatel je máme vědět. Kdybychom zjistili, že v Králově Poli jsou pozitivní nálezy, byli bychom ještě víc ostražití,“ sdělila.

Hygienici informují o počtu nakažených nejníže na úrovni okresů. „Všechny krajské hygienické stanice jsou vázané nařízením ministerstva zdravotnictví,“ uvedla ředitelka protiepidemického odboru jihomoravské hygieny Renata Ciupek.

Podle zástupce mluvčího Úřadu pro ochranu osobních údajů Vojtěcha Marcína je informace o pozitivním výsledku u konkrétního občana velmi citlivá a může mít pro něj velmi vážné důsledky. „Starostové se k takovým datům mohou dostat pouze v situaci, kdy je to nezbytné pro ochranu veřejného zdraví v jejich městě či obci,“ řekl.

Ilustrační foto.
Do babyboxu v Nemocnici Milosrdných bratří někdo odložil dítě. Jméno má Gabriel

Nakažení v Brně  

Podle posledních informací hygieniků je v Brně 150 lidí nakažených koronavirem (pátek večer).
Brněnští starostové ví dohromady jistě jen o pár případech nákazy.
Někteří z nich požadují kompletní informace o koronaviru ve své městské části.
Argumentují tím, že nemohou reagovat na možné riziko a chránit ostatní obyvatele.