Když totiž odborníci z Archeologického ústavu AV ČR, Brno zlatou čelenku zkoumali, zjistili, že její výzdobný motiv byl nejméně třikrát změněný. To je mezi zlatými předměty naprosto unikátní. Šperk dlouhý bezmála půl metru nalezel zemědělec na Opavsku při sklízení řepy loni na podzim.

Unikátní nález ozdoby hlavy ze zlatého plechu pochází z doby bronzové. „Několikanásobné přetepávání výzdoby tvoří nejméně tři koncepty motivu vyobrazeného na předmětu. Jde tak mezi předměty ze zlata o raritní doklad změny výzdobného stylu na jediném artefaktu,“ upozornil Matěj Kmošek Archeologického ústavu akademie věd České republiky v Brně.

Nalezený diadém z doby bronzové. | Video: František Kuba

Na základě výsledků zkoumání vytvořili brněnští odborníci také digitální a fyzickou rekonstrukci původní podoby předmětu. Lidé tak mohou spolu s originálním nálezem vidět jeho podobu ještě předtím, než byl úmyslně poskládán a jako obětina vložený do země.

| Video: Youtube

Zlatá plechová ozdoba i proces její dokumentace a rekonstrukce bude k vidění ve dvou dnech v budově Archeologického ústavu AV ČR, Brno na adrese Čechyňská 19 v Brně. V pátek 10. listopadu při přednášce Stanislava Stuchlíka na téma Zlato v době bronzové na Moravě a v sobotu 11. listopadu během Dne otevřených dveří, na který je nutno si rezervovat místo. Program je součástí celorepublikového festivalu Týden Akademie věd ČR.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Jak bude vypadat nové nádraží v Brně a jeho okolí? Podobu ukazuje velký model

Model nového brněnského náměstí si mohou lidé prohlédnout v Galerii Vaňkovka do 11. listopadu. | Video: Deník/Klára Hrbáčková