Historici z Moravského zemského muzea objevili spolu s nadšenci zbytky americké stíhačky i ostatky jejího pilota. „Ruiny byly na poli, kde brzy vyroste hotel. Pokud bychom se do výzkumu nepustili nyní, je možné, že by cenné historické předměty skončily někde na skládce,“ potvrdil amatérský vojenský historik Ivo Koukola, který se na nálezu podílel.

Letadlo bylo sestřeleno nad Brnem jedenáctého října 1944. Stíhačku typu Mustang, které její pilot přimaloval familiární jméno Miss Betty, řídil teprve jedenadvacetiletý poručík William L. Kiggins. Se svými spolubojovníky z 308. perutě podnikal hloubkové nálety z italského San Severa na naše území. Osudný den na prostějovském letišti bombardoval odstavená letadla Luftwaffe. Při návratu na základnu ještě stačil nad brněnskou Slatinou shodit bomby na čekající vlak plný pohonných hmot. Tehdy ho ale zasáhla německá protiletecká obrana. Jeho hořící stroj dopadl do pole.

„Kiggins je dosti zvláštní případ. V okolí města bylo sestřeleno víc amerických pilotů, žádný však nespadl přímo v Brně. Je to vlastně jediný americký voják, který zde přímo zahynul,“ vysvětlil historik Jan Břečka z Moravského zemského muzea, který se specializuje na druhou světovou válku. Krátce po sestřelení bylo Kigginsovo tělo vyzvednuto a po válce převezeno do Spojených států. Spolu s tělem zmizela i většina stroje. Pod zemí se však zachovaly části motoru a palubní desky. To ale nebylo všechno.

„Velmi nás překvapilo, když jsme mezi zničenými součástkami našli ještě kosti. Zdá se, že za války bylo vyzvednuto pouze torzo letcova těla a o zbytek se nikdo nepostaral,“ doplnil Břečka. Pracovníci muzea proto napsali dopis americké ambasádě. Ta by měla oznámit, jestli má o ostatky pilota zájem. Ostatky těla by mohli přebrat jeho dva mladší bratři. Ti mají do Brna přijet v říjnu, kdy bude Kigginsovi ve Slatině odhalen pomník v podobě křídla letounu.

Ve stejnou dobu se má otevřít i nová expozice se zbytky letounu.