Svůj postoj politik zdůvodnil snahou udělat z frekventovaného místa klidnější prostor. „Jezdí tudy tisíce aut denně, což je strašidelné. Chci, aby přes náměstí Svobody nemohla auta projíždět vůbec. Vjezdy do jednotlivých částí centra plánuji zachovat,“ popsal pro Brněnský deník Rovnost. Úpravu vjezdů do centra nyní Kratochvíl projednává se zástupci odboru dopravy magistrátu i úřadu městské části Brno-střed.

Podle brněnských taxíkářů však libovolně projíždět náměstím Svobody není dovoleno už teď. „Můžeme tam podle vyhlášky vjet jen za účelem naložení nebo vyložení zákazníka. Poté můžeme vyjet do jakéhokoli směru. Ve vyhlášce není zakotvené, že musíme vyjíždět stejnou cestou,“ sdělil za Cech Taxi Czech Republic Jiří Kyjovský.

Kratochvíl uvažuje o tom, že nová úprava centrum rozdělí na oblasti, do nichž řidiči vjedou a zase z nich stejnou cestou vyjedou. „Není ale možné, aby mohl řidič projet z Rašínovy ulice až na Masarykovu,“ dodal. Podle radního zůstane pro složky záchranného systému či zásobování zachovaný speciální režim.

Například taxikářům se ale navrhované úpravy nelíbí. „Pokud k nim dojde, budeme je připomínkovat, protože je to hloupost,“ uvedl Kyjovský.

Na vjezdy do centra města nyní dohlížejí brněnští strážníci. „ Uskutečnili jsme celkem 48 060 kontrol, z toho za letošní rok 17 847. Pro podezření z přestupku jsme do správního řízení odeslali loni 1768 a letos 704 případů,“ vypočetl mluvčí městské policie Jakub Ghanem.

Jak už dříve Brněnský deník Rovnost informoval, přidají se ke strážníkům i kamery namontované v polovině dubna.