Po mrákotínské žule na náměstí Svobody nechodí Brňané ještě ani dva roky a už za několik měsíců uvidí na dlažbě změnu. Navíc si můžou letos a příští rok všimnout i dalších novinek, které hlavní brněnské náměstí oživí.
Stížnosti Brňanů na prázdný prostor na „Svoboďáku“ totiž dohnaly vedení města k tomu, aby z rozpočtu uvolnilo dalších minimálně pět milionů na jeho oživení. Náměstí bylo v roce 2006 na několik měsíců zavřené. Politici pak za sto sedmdesát milionů korun zrekonstruovaný střed historického centra několik dní před komunálními volbami ukázali lidem. „Kdyby nebylo důležitější přestřihnout pásku těsně před volbami, tak jsme nemuseli teď kopat znovu,“ myslí si primátor Brna Roman Onderka.
Novinek bude víc. Podél obchodního domu Omega vyroste další řada stromů. „Před nimi pak bude stát hodinový stroj. Přibudou také lavičky, odpadkové koše a stojany na kola. Už jsme se navíc rozhodli, jak zvýrazníme půdorys kostela svatého Mikuláše,“ uvedl náměstek primátora Martin Ander.
Město nekoupí jinou barvu dlažby, ale rozhodlo se, že půdorys natře speciálním nátěrem. „Víme, že se může ošoupat. Jednou za pět až deset let jej proto musíme opravit. Je to ale mnohem levnější a také výraznější než koupit jiný odstín žuly,“ řekl Ander.
Náměstí už také nebudou tolik rušit telefonní budky, na kterých se často objevují načerno vylepené plakáty. Nahradí je elegantní stojany podobné například těm na letišti v Tuřanech. Už za několik týdnů na lampách opět rozkvetou muškáty a v polovině dubna se rozbublá voda v kašně se Skácelovými verši.
Stojany, lavičky a drobné doplňky by se měly na náměstí objevit ještě tento rok. Hodiny a stromy však ještě potřebují stavební povolení. „Už máme všechny technické problémy vyřešeny. Teď už jen pracujeme na tom, aby naše téměř sedmimetrové hodiny dostaly stavební povolení. Stát tam budou až příští rok,“ řekl jeden z autorů nového hodinového stroje ve tvaru tikající bomby Oldřich Rujbr.
Všechny doplňky město nechá vytvořit v duchu původního plánu architektů Tomáše Rusína a Ivana Wahla. Ti sice na nových úpravách spolupracují, pod vzhled náměstí se ale podepsat nechtějí. „Nikdy už to nebude naše autorské dílo. Při stavbě se nás nikdo neptal, jak může detaily upravovat,“ komentoval změny Rusín.
Brňané nápady na oživení vítají. „Je dobře, že tady budou stromy. Náměstí to zlidští. Město si ale také musí pohlídat, aby bylo čistší,“ myslí si například Jana Morávková.