Bez obav z amatérské pyrotechniky či výtržníků si příchod nového roku letos poprvé užijí Brňané na náměstí Svobody. Zastupitelé města v úterý schválili přispět necelý milion korun brněnskému turistickému informačnímu centru, které připraví kulturní program ve festivalovém režimu. Do uzavřeného prostoru se návštěvníci dostanou jen po vstupní kontrole.

Silvestr na náměstí Svobody v Brně
Co: organizovaná akce silvestrovských oslav s kulturním programem
Kde: náměstí Svobody
Příspěvek: 968 tisíc korun
Občerstvení: ze stánků, po adventu zůstanou na náměstí až do pátého ledna
Vyvrcholení: zřejmě světelná show nebo videomapping
Důvod zorganizování akce: vysoká rizikovost nevázaných oslav
Omezení: festivalový režim, uzavření prostoru, vstupní kontroly návštěvníků, zákaz vlastní pyrotechniky a alkoholu
Předpokládaná účast: 5000 lidí

Organizovaná zábava lidem nabídne zejména slavení bez obav, ale také nevšední rozloučení se s uplynulým rokem. „Nápad vznikl proto, že spontánní slavení bylo spíš nebezpečné. Chci to změnit, polovinu schválené částky proto vynaložíme na zajištění bezpečnosti. Lidé například nebudou vcházet s vlastní pyrotechnikou či alkoholem. Pro zajištění občerstvení využijeme stánky, které na náměstí zůstanou od vánočních trhů až do pátého ledna,“ přiblížila brněnská zastupitelka a iniciátorka akce Kristýna Švarcová.

Ohňostroj jako vyvrcholení noci si návštěvníci zřejmě neužijí. „Uvažujeme o videomappingu nebo světelné show. Chceme něco nového, neokoukaného. Projekt je ale zatím v plenkách, nyní na něm začneme intenzivně pracovat,“ dodala Švarcová.

Také na přiblížení programu večera si Brňané ještě chvíli počkají. „Cíl je nabídnout možnost oslavit kultivovaně příchod nového roku v městském prostoru a zajistit lidem atraktivní a bezpečnou zábavu. Konkrétní podoba akce vzejde až z dalších jednání,“ sdělila za turistické a informační centrum Adéla Nováková.

Organizátoři předpokládají účast kolem pěti tisíc lidí. Areál bude uzavřený a návštěvníky zkontrolují. O jejich bezpečnost se postarají mimo jiné i strážníci. „Podrobnosti probereme na nadcházející schůzce. Jako každý rok však budeme dohlížet na dodržování veřejného pořádku a případné přestupky. Každoročně pro nás silvestrovské oslavy znamenají posílení hlídek, a to zejména v centru města nebo v přestupních uzlech,“ uvedla mluvčí strážníků Tereza Kadrnožková.

Dodala, že v posledních letech jsou oslavy poměrně poklidné. „Například loni bylo ještě hodinu před půlnocí centrum města téměř prázdné a podobně rychle se také vylidnilo,“ připomněla.

Brňanku Nikolu Vondálovou představa slavení v centru příliš nenadchla. „Raději jsem s kamarády na klidném místě, kde se bavíme a slyšíme se. Myslím, že není dobrý zákaz vlastního alkoholu, jelikož člověk zbytečně utratí moc peněz,“ řekla.

Naopak Filipu Němci z Brna se myšlenka organizované zábavy na náměstí zamlouvá. „Oceňuji hlavně nahrazení ohňostroje. Nelíbí se mi ani Ignis Brunensis. Jsem rád, že organizátoři využijí možnosti šetrné k životnímu prostředí,“ pochválil mladík.