V davu proto stojí i Dana Kovářová. „Přišla jsem si sedmnáctý listopad připomenout, protože jsem právě z té generace, který tady tehdy zvonila klíči. V roce 1989 jsem nastupovala v září do svého prvního zaměstnání po vysoké škole. Pracovala jsem na malém městě, kde se nic nedělo a jezdila jsem do Brna demonstrovat,“ vzpomíná.

Zážitky, které má, jsou podle ní neopakovatelné. „Bylo to neuvěřitelné. Náměstí Svobody bylo plné lidé, někteří byli i v oknech. Ta euforie, soudržnost, to se prostě nedá popsat. Zkrátka nezapomenutelný zážitek,“ dodává.

Začátek takzvané sametové revoluce přichází na pódium připomenout také profesor brněnské techniky Přemysl Janíček. „Strojní fakulta byla spolu s filozofickou fakultou Masarykovy univerzity baštou sametu. Vznikl desetičlenný revoluční výbor a informoval o tom děkana fakulty. To se doneslo k vedení komunistické strany, které hned svolalo schůzi. První slova straníků byla: „Tak vy jste ti revolucionáři? Co chcete? Vrátit kapitalistům fabriky?" A studenti se začali bránit: jen normálně žít,“ říká.

Na pódiu se projevy řečníků střídají s písněmi od Karla Kryla a na náměstí přichází další a další lidé. Je jich tolik, že se na polovinu náměstí, kde má akce probíhat, téměř nemůžou vlézt. „Prosím, buďte všichni opatrní, jezdi tudy tramvaj, nechoďte na kolejiště,“ upozorňuje moderátor.

Připomenout si důležitost sametové revoluce přichází i Josef Střecha. „Sám si revoluci nepamatuji a nemůžu soudit to, jak se žilo před ní. Nejvíc si ale změnu uvědomuji když chci vycestovat. Neumím si představit, že tu byli lidé prostě zavření,“ říká.

Kromě vzpomínek na listopadové události z doby před devětadvaceti lety se náměstím rozléhá i kritika současné vlády, českého premiéra Andreje Babiše i prezidenta Miloše Zemana. „Současný obyvatel Strakovy akademie, momentálně je ve Švýcarsku, si uzurpuje finanční, politickou, tiskovou nadvládu nad touto zemí a má patologické příznaky diktatury. Pán na Hradě má jiné vady na kráse – aroganci, pomstychtivost, vulgaritu a urážení, což se dá tolerovat v hospodách, ale ne v čele státu. Oběma chybí sebereflexe a místo toho, aby sjednocovali lidi, tak je rozdělují,“ popisuje Janíček.

Připojuje se k němu i zpěvák David Koller. „Zajímá mě, jak se k situaci staví lidé, který jsou přímo v ANO, které nás masíruje. Bez peněz by nikdy žádné volby nevyhráli, protože nemají žádnou morální autoritu. Mají tam jenom před sebou nějakého udavače, který krade kudy chodí,“ říká davu zpěvák David Koller.

Oba muži za svá slova sklízí od tisíců přihlížejících potlesk a nadšení. V sedm hodin večer z náměstí na závěr vzpomínkového setkání vyráží lampionový průvod.