Od začátku roku shromažďuje vedení Brna nápady autorů, kteří se chtějí s projekty zapojit do takzvaného participativního rozpočtu. Až do konce května mohou zájemci stále přidávat projekty. „Zatím jich přišlo kolem stovky, ale zveřejněné jsou jen ty odpovídající pravidlům. Je jich asi šedesát, ale stále přibývají," vyčíslila koordinátorka projektu Petra Klašková.

Pro zvětšení klikněte.Zdroj: DENÍK/Markéta Evjáková

Než obyvatelé Brna rozhodnou, za které projekty utratí město v roce 2018 připravených dvacet milionů korun, návrhy posoudí odborníci. „Už nyní se jim věnuje pracovní skupina složená z lidí z několika odborů magistrátu," dodala Klašková. Hlasovat mohou zájemci v listopadu.

Brněnský projekt Dáme na vás∙ od začátku roku do konce května 2017 mohou lidé představit nápady na projekty na webu damenavas.brno.cz
∙ jestli je možné nápady lidí uskutečnit, posoudí magistrátní komise složená z expertů z různých odborů
∙ v listopadu lidé hlasováním rozhodnou, které z myšlenek se v roce 2018 promění ve skutečnost
∙ Brno má na projekt Dáme na vás vyhrazených v rozpočtu dvacet milionů korun

Nápady lidí se neomezují jen na stavby hřišť nebo stezek k vycházkám. Autoři navrhli například umístění veřejných xylofonů do parku v Björnsonově sadě či molo na vypouštění svíček na Svratce. S myšlenkou přišla i Soňa Porupková, která by v Brně ráda zařídila psí hřbitov. „Kdysi jsem při venčení objevila v Líšni neoficiální psí hřbitov v lese. Přijde mi hezké, když lidé mají možnost pohřbít své miláčky jinde než v kafilérii. A zároveň je oficiální hřbitov hygieničtější než amatérské zakopávání v lese," zmínila Porupková.

Čtěte také: Obchody v Řečkovicích končí. Centrum Vysočina stát prodá v dražbě

Aby se mohl projekt ucházet o peníze, musí kromě jiného získat podpisy alespoň patnácti lidí nebo 150 označení líbí se mi na webu. Téměř desetinásobně překročil tuto hranici nápad Michala Ondráčka, který přišel s hravým vzděláváním při jízdě v hromadné dopravě. Vytvořit chce kvízové otázky, které cestující uvidí na obrazovkách ve vozech. Své znalosti si lidé ověří pomocí správných odpovědí. „Ačkoliv budou otázky směřovány spíše na děti, vzdělávat se budou i dospělí," popsal autor nápad na webu.

Podstatou projektů, kterými se lidé mohou účastnit na takzvaném participativním rozpočtu, je jejich spoluúčast na rozhodování o rozpočtu obcí. První participativní rozpočty vznikly na konci osmdesátých let minulého století v brazilském městě Porto Alegre. V současnosti je alespoň z části využívají v Praze 10, Ostravě nebo New Yorku. Oblíbené jsou například v sousedním Polsku.