„Z toho důvodu jsme museli vyčlenit už šesté oddělení jednotky intenzivní péče," sdělila mluvčí nemocnice Veronika Plachá. Bohunická nemocnice je nyní celostátně nejzatíženější nemocnicí hospitalizacemi covid pacientů na jednotce intenzivní péče.

S rychlým nárůstem hospitalizací podnikají představitelé nemocnice i další kroky pro vyčlenění dostatečných kapacit. V dalších týdnech očekávající zhoršení situace. „Dochází také ke sloučení některých oddělení a klinik pro uvolnění lékařů a sester. Plánovanou péči zatím neomezujeme, i přes to, že uzavíráme některé operační sály," zmínila Plachá. Uvolněný personál vypomůže na covidových odděleních.

Ilustrační foto.
Strážníci v Brně odhalili falešného vojáka. V armádě nikdy nebyl, potvrdil jim

Klinika infekčních chorob byla vyhrazena jako covidové pracoviště. Uzavřené rehabilitační oddělení se rozdělilo na část covidovou a druhou část vyhrazenou pro infekční necovidové pacienty.

Vedení nemocnice vyčleňuje další oddělení pro intenzivní péči o pacienty s těžkým průběhem nemoci. „Oddělení JIP mají pět nebo šest lůžek, aktuálně jsou pacienti s koronavirem na klinikách infekční, plicní, dvě na anesteziologicko-resuscitační, na chirurgické jednotce intenzivní péče a od 3. listopadu také na klinice popálenin," vyjmenovala Plachá.

Fakultní nemocnici v Bohunicích výrazně pomáhá i brněnská Dětská nemocnice, která pod ni spadá a pro personální posílení poskytuje čtyři zdravotní sestry. „V případě potřeb a získání dalších zdravotníků pro covidové pacienty, by bylo nutné další omezení poskytované plánované péče," doplnila Plachá.

S ohledem na rostoucí počty pacientů s koronavirem omezují odkladnou péči v nemocnici v Kyjově na Hodonínsku. Zatím na dva týdny. Opatření se týká oddělení chirurgie a ORL, v rozsahu, který co nejméně naruší běžný chod obou pracovišť.

Epidemická situace se zhoršuje na jihu Moravy i v dalších částech republiky. K testům žáků se vrátily školy na Brněnsku. Jde o okres, kde v druhé polovině října počty za sedm dní přesahovaly tři sta nakažených na sto tisíc obyvatel. „Pozitivní antigenní test mělo 152 žáků v třiapadesáti školách,“ vyčíslila za hygieniky Renata Ciupek. Test v pondělí podstoupilo 13 089 žáků.

Stav pacientů s covidem k 3. listopadu 2021 v bohunické nemocnici.Stav pacientů s covidem k 3. listopadu 2021 v bohunické nemocnici.Zdroj: FN Brno