Kniha Bobři jsou dobří!, určená především čtenářům do deseti let, popisuje na osmdesáti stránkách život bobrů nedaleko domu Santlerových v Malešovicích na Brněnsku. Příběhem zvířat provází bobr Béďa. „Vysvětluje, proč mlátí ocasem, jak žijí, co jedí a všechno okolo. Nové vydání teď vzniklo dvojjazyčně, jedna stránka je vždy v češtině a druhá v ukrajinštině. Děti se tak snadněji naučí česká slovíčka,“ popisuje knihu autorka.

Součástí jsou také barevné ilustrace Marie Koželuhové, nově se Santlerová rozhodla vytvořit i dva speciální pracovní sešity v ukrajinštině. Zatímco první z nich navazuje na bobří knihu názvem Béďa kreslí, druhá nese název Zábava se Stelinkou. „Osm stovek výtisků jsme už minulý týden poslali rovnou z tiskárny čtyřem pobočkám Nadace Adra, pátou várku předáme osobně v sobotu v Divadle Husa na provázku. Knihy i pracovní sešity jsou zatím určené hlavně ukrajinským dětem prostřednictvím charity. Časem bychom je ale chtěli dostat na pulty knihkupectví nebo do knihoven,“ přiznává Santlerová.

Ilustrační foto.
Psa v Líšni pokousalo jiné zvíře, majitelce se ztratilo z dohledu

Akci se autorce povedlo uspořádat za minimální náklady, například v tiskárně zaplatili pouze za materiál. Kvůli nižšímu nákladu se však zatím na všechny potřebné děti zřejmě nedostane, elektronické verze se proto Santlerová rozhodla zpřístupnit Adře i ukrajinskému velvyslanectví. „Všichni věříme, že kniha a sešity zpříjemní dětem chvíle, odvedou pozornost od dění na Ukrajině a pomohou zvládnout mnohdy náročnou češtinu,“ doufá spisovatelka.

K psaní se společně s dcerou Stelou odhodlaly v době první karantény kvůli koronavirové pandemii. „Vyprávěly jsme si různé vymyšlené příběhy a později se rozhodly je sepsat. Tak vznikla první kniha, Stelinka a kouzelné kamínky. Letos snad stihneme vydání dalších dvou, v předtisku je zatím kniha o lvu Alexovi jezdícím na kolečkových bruslích. Inspirací pro druhou, zaměřenou na vodnické prázdniny, se stala synova dobrodružství,“ prozrazuje zlehka obsah Petra Santlerová.