Tlak na rozkrytí hospodaření Národního divadla Brno se zvětšuje. Odboráři z divadla v pondělí podali trestní oznámení brněnskému městskému státnímu zastupitelství. Na neznámého pachatele, který podle nich neúčelně hospodaří z veřejným majetkem. Podezřívají z toho vedení divadla. „Odborové organizace jsou přesvědčené, že vedoucí zaměstnanci Národního divadla porušují povinnost řádně hospodařit se svěřenými prostředky. Neefektivně s nimi nakládají,” píše se v trestním oznámení.

Jako podklad jim slouží zpráva o hospodaření divadla od bývalého ekonomického náměstka divadla René Adámka z května letošního roku. Kritizuje v ní například, že divadlo navyšovalo návštěvnost rozdáváním vstupenek zdarma.

Minulý týden sepsal i zdůvodnění, proč zprávu zveřejnil. „Do divadla jsem nastoupil v únoru 2011. Opakovaně jsem upozorňoval na neefektivní investice. Divadlo například utratilo statisíce za kulisy do představení, které ani nebylo v dramaturgickém plánu. Ve zprávě jsem chtěl dozorčí radu divadla na plýtvání upozornit. Od jejích členů jsem se dozvěděl, že se k nim materiál nakonec nedostal. Kdybych jej nezveřejnil v médiích. Nikdo se jím nezabývá,” myslí si Adámek.

Šetří i policie

Na základě jeho zprávy už divadlo přibližně před dvěma týdny začali prošetřovat i jihomoravští kriminalisté. „Musíme projít obrovské množství dokumentů. Nelze odhadnout, kdy šetření skončí,” sdělila včera jihomoravská policejní mluvčí Petra Vedrová.

Ředitel divadla Daniel Dvořák neměl v pondělí o policejním vyšetřování ani trestním oznámení žádné zprávy. „Nikdo od policie mě nekontaktoval. Poskytneme jim všechny materiály, pokud o ně požádají. Všechny výtky odborářů jsou nepodložené. Také jednotlivé body Adámkovy kritiky už vedení divadla vysvětlilo. Ve zprávě jsou účelově spojené jednotlivosti. O našem hospodaření nevypovídají,” upozornil Dvořák.

Vedení města Brna čeká s dalšími kroky, až v divadle skončí magistrátní audit. Má být hotový v únoru. „Do té doby nikoho odvolávat nebudeme. Nic na tom nemění ani trestní oznámení,” uvedl brněnský primátor Roman Onderka.

Odboráři z divadla i brněnská opozice v minulých týdnech opakovaně požadovali Dvořákovo odvolání. Také proto, že městu navrhl sedmiměsíční rozpuštění souboru opery. Po čas rekonstrukce Janáčkova divadla. V příštím roce k ní ale nakonec nedojde. „Nemáme na ni v rozpočtu žádné peníze. Vyčlenili jsme jen sedm set tisíc. Na studii akustiky divadla,” vysvětlil náměstek brněnského primátora Robert Kotzian.

Dvě stě až tři sta miliónů

Podle něj teď nelze vůbec předpovědět, kdy město peníze na dokončení oprav najde. „Odhadem potřebujeme ještě dvě sta až tři sta milionů. Je třeba opravit ještě všechny rozvody. Vody, elektřiny či vzduchotechniky. Nelze to dělat po částech,” podotkl náměstek.

To se nelíbí řediteli Dvořákovi. Oddaluje to podle něj i opravu Mahenova divadla. „Například zázemí pro zaměstnance je tam v mnohem horším stavu než v Janáčkově divadle. Na druhou stranu nemusíme kvůli opravám rušit provoz nebo prodlužovat divadelní prázdniny. Opera může hrát i v červnu a září,” řekl ředitel.

Oddálení rekonstrukce naopak nevadí zaměstnancům opery. „Nejúspěšnější kusy jako Aidu nebo Carmen bychom vůbec nemohli hrát. V Brně pro ně není jinde dostatečně velké jeviště,” myslí si sólistka opery Jitka Zerhauová.