Z centra Brna zmizela dvě prázdná nároží. Jejich místa vyplnily nové domy: první na rohu Benešovy a Orlí ulice, druhý na Nových sadech. Zatímco první stavba už je skoro hotová a má se otevřít do dvou měsíců, druhá si na kolaudaci počká mnohem déle.
Polyfunkční moderní domy, které plní střed města, nebudou mít podle ekonomů o nájemníky nouzi. „O návratnost investice nemám ani v jednom případě strach. Domy si na sebe určitě vydělají, protože leží na výhodném místě,“ vysvětlil brněnský ekonom Ondřej Moravanský.
Ateliéry a služby
V nových domech vznikají kromě kanceláří i ateliéry a prostory pro obchody. Na Nových sadech má najít své místo kadeřnictví, kuchyňské studio, obchod s keramickými obklady nebo kanceláře finančních poradců.
Jaké firmy budou sídlit v domě Magnum na nároží Orlí a Benešovy ulice, zatím není jasné. „Teprve uzavíráme smlouvy s případnými zájemci, nechci proto zveřejňovat, co přesně v domě bude,“ řekl majitel investorské firmy Magnum City Center Miroslav Vymazal.
Stavba proskleného domu s kamennou fasádou měla otevřít už loni. Původně ji přitom měla předstihnout a otevřít se už loni v létě. „Začali jsme včas, ale pak přišla hospodářská krize a zbrzdila naše plány. Proto jsme projekt pozdrželi,“ vysvětlil Vymazal.
Záměr investora zkomplikovaly také archeologické práce, které se prováděly při hloubení podzemních pater. Dům totiž stojí na místě, kde za třicetileté války bývalo barokní opevnění. „Nejzajímavější, co jsme v místě našli, byl zděný sklep hrázděného domu z vrcholného středověku. Ten vyhořel někdy kolem roku 1400. Odkryli jsme tam i takřka celou pec z poloviny 13. století a několik středověkých odpadních jímek,“ popsal nálezy brněnský archeolog David Merta.
Stavaři museli také respektovat nařízení památkového úřadu, protože místo leží v památkově chráněné zóně. Museli se tedy podřídit nárokům na výšku stavby, její velikost a také tomu, aby svým charakterem příliš nenarušovala nejbližší okolí.
Na Nových sadech měli architekti a stavaři mnohem volnější ruce. Ulice totiž patří jen do ochranného pásma kolem městské památkové rezervace. Na vzhled domu vypsali před čtyřmi lety studentskou soutěž City house 2006. V ní vyhrál návrh, který podle odborníků navazuje na tradici brněnského funkcionalismu. „Sice vypadá poctivě, ale v kontextu moderního Brna se mi zdá obyčejný,“ myslí si brněnský architekt Pavel Lindovský.
Starosta městské části Brnostřed Libor Šťástka na obou domech oceňuje hlavně to, že splňují všechny předpisy. „Každý takový dům je pro Brňany přínosem. Pořád řešíme, že se centrum vylidňuje, že ubývá obchodů. Snad tyto stavby nalákají lidi zpět do centra,“ uvedl Šťástka.
Důležité je podle něj i to, že investor postaví v domech i podzemní parkoviště. „Zvedne se tím počet parkovacích míst v centru města, kterých je žalostně málo,“ doplnil starosta.
Moderně, nebo ne?
To, že se plní prázdná nároží, se líbí i většině Brňanů. „Je skvělé, že se v Brně staví, i když výsledek někdy není nejlepší a hodně se liší od původních plánů. Například obchodní dům Omega vypadal na papíře velmi dobře. Ve skutečnosti mě ale trošku zklamal. Slyšela jsem i takové názory, že by bylo lepší postavit na jeho místě dům v historickém stylu,“ řekla Lucie Petrášková.
S tím ale nesouhlasí architekt Lindovský. Podle něj se moderní architektura nemůže vracet zpět do historie. „Žijeme v současnosti a nové stavby by měly být současné. Ty, které dnes nazýváme historickými, byly ve své době také moderní. Obdobný princip tedy musí platit i pro nás,“ zdůraznil Lindovský. Architektonická díla podle něj poukazují na nároky doby, ve které vznikla. „Novostavba, která vypadá jako historická zástavba, je falešná,“ řekl.
HELENA ČTVRTEČKOVÁ