V těsné blízkosti domů dělníci pracují na výstavbě protipovodňových opatření. Podle města však k poškození statiky domů nedošlo, a obyvatelům tak v současnosti nehrozí žádné nebezpečí.
Situace se týká adresy Táborského nábřeží 5, 7 a 9. Deník oslovil obyvatele posledních dvou vchodů. Právě u nich jsou jámy v chodníku a mezi chodníkem a domem největší. Většina oslovených v souvislosti s pokračujícími stavebními pracemi obavy o technický stav svého domu vyjádřila.
Někteří z nich nezávisle na sobě potvrdili, že praskliny se objevují i v bytech. Mezi nimi například i Dagmar Vošmerová. Situace se navíc podle ní neustále zhoršuje.
„Trhliny se čím dál více rozšiřují. Přijďte za týden nebo za dva a už bude potrhaný celý chodník. Těžká technika tady se vším zamávala. Spáry se už začínají objevovat nejen z přední strany domu, ale i z té zadní. Mám byt do vnitrobloku a zničehonic mi popraskala zeď nad oknem,“ tvrdí Vošmerová.
Obyvatelé domu, kde žena bydlí, se v minulosti se svými stížnostmi obrátili na bytové družstvo. Jeho předsedkyně Milada Blumaierová potvrdila, že stav domu s městem řeší a obavy spíše mírní. Město situaci monitoruje a na místě byly kontroly, bližší informace však poskytnout nechtěla.
„Nerada bych se k tomu vyjadřovala, dokud nebude stavba dokončená. Zatím nám bylo řečeno, že domu nic nehrozí. Situaci jsme vzali na vědomí a dále jej sledujeme. Nerada bych však činila jakékoli závěry,“ uvedla Blumaierová.
Podle experta na diagnostiku staveb z brněnské techniky Pavla Schmida stavba protipovodňových opatření v bezprostřední blízkosti domů nicméně může představovat riziko. Jedním z aspektů je totiž to, jak daleko od stavby se domy nachází. Trhliny navíc často bývají projevem špatného stavu konstrukce domu.
Deník oslovil také město, které je investorem projektu, a městskou část, jejíž příslušný stavební úřad plní roli kontrolního orgánu. Zástupci obou úřadů potvrdili, že prostory před domy a společné části domu byly v polovině května za účasti statika, zhotovitele a technického dozoru stavby podrobeny kontrolní prohlídce.
Podle výsledků došlo v návaznosti na stavbu k pohybu zeminy, kvůli čemuž vznikly trhliny. Uvnitř domu pak popraskaly omítky, které ale nejsou nosné. Jde spíše o důkaz jejich špatného provedení nebo stáří. Město rovněž potvrdilo, že stav domu bude nadále sledovat.
„Z preventivních důvodů jsme zavedli geodetický monitoring nemovitostí. Sledovací body jsme umístili na fasádách přivrácených k řece Svratce ve výškové úrovni stropu prvního podlaží. Na uliční fasádu domů jsme nainstalovali kontrolní body pomocí odrazných terčíků,“ popsal mluvčí města Brna Filip Poňuchálek.
Hotovo příští rok
Stavba protipovodňového opatření na Táborského nábřeží je součástí etapy stavby na Poříčí, která začala předloni a skončit má v příštím roce. V místě pokračují práce na rekonstrukci kanalizace, buduje se zde nová jímka v korytě řeky, aby bylo možné provádět jeho úpravy, a trvá také ražba štoly.
V těchto místech byl rovněž osazen nový produktovod a připravuje se vybudování plynovodu. V příštím roce se chystá také rekonstrukce vodovodu. Odstartovaly už přitom práce na protipovodňových stěnách. Vzniklé škody slíbilo město po dokončení stavby opravit.