Od rušného života ve městě si Brňačka Štěpánka Hawelrandová jezdí pravidelně odpočinout na chalupu na Vysočinu. „Užívám si procházky lesem, klid a pobyt na čerstvém vzduchu,“ popsala mladá žena. Není jediná, kdo má takové touhy. Realitní makléři v kraji hlásí, že zájem o rekreační nemovitosti je extrémní.

O vinný sklípek i s vinohradem se před několika dny v Pavlově na Břeclavsku pralo přes sedmdesát zájemců. „Přitom se jedná o jednu z nejdražších lokalit v republice. Lidé zkrátka touží po trávení času u přírody a vrací se k tomu, co bylo za komunismu běžné. Teď už ale chtějí chaty, kde se dá žít i celoročně. Nyní máme poptávku po dvanácti chalupách, ale nejsou,“ okomentoval makléř z Břeclavska Robert Schmidt.

Podobnou zkušenost potvrdil také majitel realitní kanceláře Re/max Jaroslav Konečný z Blanska. „Lidé shání rekreační nemovitosti po celém kraji, často na Znojemsku nebo v okolí Brněnské přehrady. Nezáleží ani tolik na jejich velikosti ani stavu. Dříve byl zájem spíše o vybavené chaty a dnes už táhnou i ty, na kterých se musí pracovat. Panuje nejistota z omezených možností cestovat,“ poznamenal.

Chataření znovu v kurzu
- Nejistota ohledně cestování nabádá k trávení dovolené na chatách či chalupách. Realitní makléři zaznamenali zvýšený zájem napříč všemi okresy Jihomoravského kraje.
- Rekreačních nemovitostí je ale na trhu méně, než jaká je poptávka, makléři tedy očekávají jejich zdražení.
- Dlouhodobým nepřítelem chatařů jsou zloději, kteří využijí toho, že je objekt opuštěný. Lidé proto mohou využít třeba aplikaci Zabezpečte se, která poradí, jak ochránit svůj majetek.

Dodal, že ceny příbytků sloužících k odpočinku porostou. „Prodáváme chaty za tři sta tisíc korun, ale i za čtyři miliony. Zatím nemám přesnou statistiku, ale myslím, že v průměru jsou v tomto období o deset procent dražší než loni. Cena se obvykle odvíjí od vzdálenosti k rekreační oblasti,“ vysvětlil.

Mezi žádaná místa patří třeba okolí rybníku Olšovce v Jedovnicích na Blanensku. „V chatové oblasti je téměř čtyři sta chat. Se starousedlíky vycházíme dobře, ale mladší jsou horší, někdy dělají nepořádek. Dokážeme spolu fungovat, ale větší příliv chatařů už by nebyl dobrý,“ zmínil starosta městyse Jaroslav Šibl.

S tím souhlasí také starosta Bulhar na Břeclavsku Jiří Osička. „Máme tady jednu lokalitu a ta je plná. Více chatařů, to by nebylo dobré,“ konstatoval.

Ředitel realitní kanceláře Real Spektrum Petr Broža očekává, že zájem ještě poroste. „Lidé teď mají jiné starosti, ale myslím, že dovolená strávená ve vlastní rekreační nemovitosti se stane novým fenoménem,“ předpověděl.

Policisté dlouhodobě nabádají majitelé chat a chalup, aby je chránili před zloději, a to i když odjíždí jen na pár dní. „Doporučujeme zabezpečit dveře a okna například mřížemi, zámky, okenicemi nebo nerozbitnými foliemi na sklo. Dobré je o odjezdu také informovat sousedy a vyvolat dojem, že místo není opuštěné. Lidé by rozhodně neměli nechávat klíče pod rohožkou nebo květináčem,“ upozornil policejní mluvčí David Chaloupka.