Devět dní před oficiálními halloweenskými oslavami je tak děti mohly okusit v zoo. Halloween, který je obdobou svátku Všech svatých, mohli návštěvníci oslavit vydlabáváním dýní, dětským maškarním strašidelným bálem nebo lampionovým průvodem.

Akce začíná už dopoledne vydlabáváním dýní. „Pořádáme ho už poněkolikáté. Letos poprvé jsme k tomu ale připojili ještě další akce,“ upozorňuje po vstupu do správní budovy brněnské zoo její mluvčí Jana Hadová.

Děti začínají s vydlábáváním připravených dýní už po deváté dopoledne a jde jim to od ruky. I když některým musím pomoci jejich rodiče. Ne každému se to ale líbí. Problém mají hlavně rodiny s víc dětmi. „Tatí, vy to budete mít hezčí než my,“ stěžuje si například asi pětiletá holčička. Nelíbí se jí, že její otec pomáhá jejímu mladšímu bráškovi. „Ale neboj, nebudeme,“ uklidňuje ji muž a pokračuje ve vyřezávání.

Holčička se nechává uchlácholit a kreslí na dýni vzor, který chce vyřezávat. „Nejdřív mu nakreslím trojúhelníky jako oči a pak pusu,“ popisuje své úsilí dívka.

Brzy první fázi práce úspěšně zakončí a sáhne po nožíku. Radost z toho má hlavně její mladší bratr. Ihned si totiž bere odloženou fixku a začíná taky kreslit. Místo dýně si ale jako výtvarný podklad vybírá kalhoty svého strašího sourozence. Ten si toho všimne až ve chvíli, kdy jeho původně modré rifle pomalu dostávají podzimně červenou barvu. „Mami, on po mně kreslí. Ať toho nechá,“ stěžuje si chlapec a donutí tak rodiče ihned zakročit a vymyslet nejmladšímu z dětí lepší zábavu.

Zjizvená dýně

Práce mezitím vesele pokračuje i u ostatních stolů a dýně pomalu začínají získávat osobité výrazy. A také vylepšení. „Co kdybych jí udělal jizvu? Nejdřív vyříznu tenký proužek a pak přes něj udělám tlustší jako stehy. Co na to říkáš?“ ptá se další otec svých ratolestí. Ty jen nadšeně přikyvují, a tak se muž může pustit do díla.

Při práci mnohdy padají poměrně dramatické věty. Nezasvěcený slepec, který by do zoo zavítal, by tak mohl být poměrně zaskočený. A při některých větách by měl zřejmě celkem nepříjemné mrazení v zádech. „Dej mi nůž, vydloubnu mu oči,“ žádá například potenciální zbraň jedna z maminek. A její muž nezůstává pozadu. „Mohli bychom ji zaříznout,“ navrhuje další řešení. Chce tak totiž dýni udělat jakýsi podstavec, aby lépe stála.

I přes zdánlivá dramat však výroba halloweenských ozdob končí bez zranění a za několik desítek minut se místnost začíná plnit strašidelně se šklebící zeleninou. „Každé dítě za to dostane sladkou odměnu. A nejlepší pak vystavíme v různých místech zoo,“ vysvětluje další osud dýní Hadová a prochází mezi podařenými výrobky.

Jako kočka

Některé jsou opravdu důmyslné. Například obrovská dýně, ze které se dá sundáním vršku udělat kočka. Její hlava je totiž vyřezaná zevnitř na dýňovém víku. „To byl nápad mamky. Ona totiž už pár dní předtím nějakou dýni vydlabávala a přitom ji to napadlo,“ přiznává podíl své matky desetiletý Adam Konečný.

Žena jeho verzi potvrzuje a podotýká, že ji syn při výrobě poněkud zaskočil. „Řekla jsem mu, ať si vybere dýni jakou chce a on sáhl po té největší, co tady byla,“ směje se Romana Konečná. Práce jim proto trvala asi hodinu a půl. „Mohl jsem tam toho ale víc udělat. Na malé bych neměl tolik místa,“ vysvětluje mladý umělec.

Jeho výtvor patří k jedněm z nejhezčích. Stejně jako dílo jeho o sedm let starší sestry. „Vyřezala do dýně dokonce vlasy. A oči udělala jako srdíčka. Holky v jejím věku mají totiž plnou hlavu lásky,“ usmívá se matka obou dětí.

Podařených dýní je ale krátce před polednem, kdy vyřezávání končí, v zoo celá řada. Je vidět, že děti se opravdu snažily a s přispěním rodičů se dílo povedlo.

Vyřezávací místnost se poté pomalu vylidňuje. Před dalším programem je totiž dvouhodinová pauza. „Projdeme si zoo a pak se vrátíme na ples. A možná zůstaneme i na lampiony,“ plánuje například jedna čtyřčlenná rodina z Brna. Podobný plán mají také ostatní. Sobota je totiž ještě mladá.