Kůň Ardo, který hlídá areál Veterinární univerzity v Brně, mění podobu každý rok. Při letošních oslavách takzvaného Veterinárního půlení sochu studenti proměnili v postavu z knih Pán prstenů, temného sluhu Nazgûla.

„Jedná se o slavnost, kterou uspořádají každý rok studenti čtvrtých ročníků na začátku semestru. Jejich studium v programu doktor veterinární medicíny je šestileté, a tak jsou na začátku čtvrťáku v půlce,“ uvedla mluvčí Veterinární univerzity v Brně Soňa Šmahelová. Podle informací z organizační skupiny se letošní akce zúčastnilo asi tisíc lidí.

Na brněnském Dominikánském náměstí je od června nový vodní prvek. Jeho vzhled vyvolal zájem lidí a přidělili mu různé přezdívky.
U tří vagín, pisoáry a další. Nová kašna v Brně dostává od lidí přezdívky

Tématem oslav dokončení poloviny studia byla zmíněná fantasy série. „Téma se domlouvá na ročníkové skupině, vytvoří se organizační tým o přibližně dvaceti lidech a ten pracuje na přípravě party i zdobení,“ uvedla Šmahelová.

V předešlých letech na sebe Ardo vzal například podobu potomka oslíka a dračice z pohádkové série o Shrekovi nebo Klofana z kultovních knih o Harrym Potterovi. Letos byl tématem Pán prstenů a Ardo se na pár týdnů stal temným Nazgûlem.

Nazgûly stvořil sám temný kníže Sauron, který devíti mocným mužům věnoval Prsteny moci. Ty z nich měli udělat nesmrtelné, ale právě kvůli nim propadli kletbě. Muži, známí také jako Temní jezdci nebo Devítka postupně vybledli a stali se pouhými přízraky. Právě Nazgûlové se snažili v příběhu zabránit Frodu Pytlíkovi ve zničení prstenu na hoře Osudu.

Socha z brněnské veterinární univerzity je menší podobou koně na Václavském náměstí v Praze. Autorem obou je významný český sochař Josef Václav Myslbek. Jeho předlohou byl vojenský kůň Ardo ze státního hřebčína v Praze.

Pán prstenů: Prsteny moci (2022)
KVÍZ: Prsteny moci přichází. Co víte o Tolkienovi a jeho slavném díle?

„Myslbek si Arda vybral, protože fyzicky splňoval tehdejší ideál koně, a navíc to byl kůň s velmi klidnou povahou, který vydržel všechna stání. Vojáci prý Ardovi při cestě k sochaři ocas zavazovali, aby se neurousal, Myslbek údajně považoval tuto úpravu koně za běžnou, a proto má jeho socha ve všech verzích ocas zauzlovaný,“ uvedla Šmahelová.

Socha pro Veterinární univerzitu Brno byla odlita ve slévárnách ČKD Blansko a do areálu univerzity byla instalována podle návrhu architekta Jaroslava Ledviny v roce 1978 mezi budovy 33 a 34 před aulu univerzity.

Zdroj: Amálka Mrkosová