Kontejnery bránící u přechodů výhledu jsou ale postrachem také pro řidiče. „Malé dítě za nimi není ani trochu vidět. Brzdím tu vždycky raději na dvacet,“ reagoval třeba Dominik Krejčí.

Za nejhorší považují místní situaci na Pálavském náměstí u Alberta, tedy nejfrekventovanějším místě v centru Vinohrad. Na problém tam před časem dokonce upozorňovala svérázná cedule umístěná u popelnice na tříděný odpad. „Hlupák, který instaloval tento kontejner před přechod pro chodce, čímž omezil jejich bezpečnost, by měl absolvovat lekci dopravní výchovy,“ stálo na amatérsky zhotovené vývěsce.

Chřestové speciality i různé druhy vín si vychutnali návštěvníci festivalu na náměstí v Ivančicích na Brněnsku.
Chřest smažený, na grilu nebo v polévce. Slavnosti v Ivančicích přilákaly davy

Radnice městské části o problému ví a podle starosty Jiřího Čejky ho řeší. „Na tento nešvar jsme mnohokráte upozorňovali SAKO. Žádali jsme, aby popelnice umístili ve směru jízdy, tedy až za přechody. Vždy na chvíli dojde k nápravě, ale po čase jsou nádoby na odpad znovu zpátky na původním místě,“ posteskl si Čejka.

Nádob na odpad přibývá

Na vině je podle něj i velká hustota obyvatel na malém prostoru. „Nádob na nejrůznější tříděný odpad neustále přibývá a už začíná být vážným problémem najít pro ně adekvátní místo tak, aby nepřekážely,“ doplnil starosta.

Z podvozku šlehaly plameny, všude byl dým a auto bylo na střeše. Asi tak vypadala situace na kruhovém objezdu v brněnských Chrlicích v noci na pátek, kde BMW v jízdě vylétlo ze silnice.
Z kruháče v brněnských Chrlicích vylétlo BMW. Dva zranění, řidič byl namol

Jeho tvrzení však popírá Tomáš Ondrášek z městské společnosti SAKO. „Ze strany vedení městské části jsme žádný požadavek na přesunutí popelnic nezaznamenali. Pokud vím, nikdo s námi oficiálně nejednal,“ uvedl Ondrášek, který má na starosti právě překážející kontejnery na tříděný odpad.

Pokyn k přesunutí popelnic podle něj vyšel podnětů ze sociálních sítí. „Stížnosti jsme zaznamenali na Facebooku, tak jsme na ně reagovali,“ zmínil.

Pozůstatky zřejmě pocházejí z období novověku.
Archeologové našli v Křídlovické ulici koňské kostry, patrně z období novověku

Podle starosty Vinohrad je problém i na straně neukázněných jedinců, kteří s popelnicemi manipulují. To potvrzuje také Ondrášek. „Někdy se stává, že kontejnery přesouvají vandalové, kteří se tím asi baví,“ podotkl Ondrášek.

Vinohradští si proto občas pomáhají sami „Několikrát jsem překážející popelnice odbrzdil a posunul kousek dál. Lidi sice divně koukali, ale mně a věřím, že i ostatním řidičům, to pomohlo,“ přiznal vinohradský řidič Jakub Šramota.

ŠÁRKA KONEČNÁ