„Od úterý do čtvrtka vždy od osmi ráno do čtyř odpoledne se lidé mohou seznámit se základními informacemi. V hlavní budově je několik plakátů a také odborníci, kteří zájemcům například zdarma změří krevní tlak," popsala mluvčí nemocnice Šárka Urbánková.

Cévu v mozku ucpe krevní sraženina, která brání přívodu krve, a mozek postupně odumírá. Nejdůležitější je umět rychle poznat příznaky a přivolat pomoc. „Každou minutu totiž klesá šance na záchranu. Každý by měl umět poznat mrtvici, protože záchranáře obvykle nevolá postižený," vysvětlil neurolog Robert Mikulík.

Mezi hlavní příznaky patří ochrnutí části obličeje, paže, nohy nebo porucha řeči. V takovém případě člověk mluví nesrozumitelně nebo vůbec nerozumí, co mu někdo jiný říká.

Do čtyři a půl hodiny

Léčba musí začít nejpozději do čtyř a půl hodiny. „Průměrný čas od počátku příhody do začátku léčby je zhruba 145 minut," sdělil Mikulík. Asi šedesát minut z toho tvoří nutná vyšetření v nemocnici.

Kromě počítačové tomografie je důležitý i výsledek odběru krve. „Potřebujeme ho, abychom věděli, zda pacient nemá problém se srážlivostí krve. Po podání léku by mohl vykrvácet," vysvětlil Mikulík. Dodal, že v budoucnu by brněnští lékaři chtěli dostat čas strávený v nemocnici před zahájením léčby na čtyřicet minut.

Po vyšetřeních pacient dostane infuzi s rozpuštěným lékem. „Možné je i zavedení katetru do mozku, tedy mechanické zprůchodnění cévy, jaké se používá u srdečního infarktu. Nejsou k tomu ale zatím solidní data," poznamenal Mikulík.

Každý šestý člověk

Cévní mozková příhoda se podle něj stane každému šestému člověku. Asi třetina z nich umře. Po Alzeimerově chorobě se jedná o druhou nejčastější příčinu demence.

Lékaři upozorňují i na nutnost prevence nemoci. Lidé by se měli vyhýbat nadměrné konzumaci alkoholu a kouření. „Důležité je jíst hodně ovoce a zeleniny, vyhýbat se soli a často sportovat," poznamenal Mikulík.

Problém může nastat i ve chvíli, kdy se zkombinuje několik rizikových faktorů. Strašákem je i antikoncepce. „Sama o sobě k mrtvici nevede, ale když k tomu žena třeba ještě kouří a má vysoký krevní tlak, není to ideální," vysvětlil lékař.

Test k rozpoznání mrtvice
– požádat člověka, aby se usmál – po mrtvici může zůstat jeden koutek skleslý
– požádat člověka, aby předpažil – po mrtvici může jedna ruka klesat nebo být bezvládná
– požádat člověka, aby zopakoval jednoduchou větu – pokud se mu to nedaří nebo ani nerozumí požadavku, může to značit mrtvici

– při kterémkoli z příznaků je nutné volat záchranáře, rozhoduje každá minuta

Základní pravidla prevence
– znalost vlastních rizikových faktorů (vysoký krevní tlak, cukrovka, vysoký cholesterol)
– být fyzicky aktivní a cvičit alespoň pětkrát týdně dvacet minut
– jíst zdravě, zejména hodně ovoce a zeleniny, nesolit
– limitovat užívání alkoholu
– nekouřit