Za nápadem stojí Unie neslyšících Brno. Na projekt poskytl dotaci ve výši šestadvaceti tisíc korun magistrát. „Indukční smyčka je zařízení, které pomáhá uživatelům sluchadel lépe slyšet mluvené slovo. Instalují se třeba do místností, kde se zvuk tříští a sluchadlo jej není schopné přenést k člověku,“ objasnil vedoucí unie Ivan Poláček.

Unie chce smyčky instalovat v místech, kde se shromažďuje větší množství lidí. Třeba právě do dopravních prostředků. „Do tramvaje se umístí kabel se zesilovačem, z kterého vyzařuje určitý zvukový signál směřující do sluchadel. Uživatel pak slyší jen zvuky, které prochází přes zesilovač a neruší jej hluk jízdy,“ vysvětlil poradce Leoš Prušvic z Unie neslyšících Brno.

Od pátku si tak cestující pomůcku vyzkouší ve speciálně označené tramvaji, která bude nejčastěji jezdit na lince číslo jedna. V České republice se smyčka ve voze hromadné dopravy objeví vůbec poprvé. „Projekt si bezesporu zaslouží naši podporu. Zkušební provoz potrvá do konce ledna a pak si vyhodnotíme jeho přínos,“ sdělil generální ředitel brněnského dopravního podniku Miloš Havránek.“

Podle unie žijí ve městě tři tisíce lidí, kteří používají naslouchací zařízení. „My konkrétně máme 104 platících členů, ale naše služby využívá více lidí,“ uzavřel Poláček.

JAROSLAV GALBA