Nedostatek léků vnímají také lékárny v Jihomoravském kraji. „Situace na jižní Moravě je stejná jako ve zbytku České republiky. Chybí léky pro děti na sražení teploty, antibiotika, oční kapky a masti,“ sdělil Deníku člen České lékárnické komory a farmaceut lékárny KRAS Jedovnice Stanislav Fránek.

Důvodem je podle brněnské Fakultní nemocnice u svaté Anny nadměrný výpadek dětských antipyretik a analgetik, se kterým se potýkají lékárny napříč celou republikou. Nemocnice nedostatek vyřešila výrobou vlastních léku ve formě čípků. Rodiče dětí je seženou v lékárnách FNUSA. Nabízí tu čípky s ibuprofenem i paracetamolem. „Poptávka po těchto lécích v období se zvýšeným výskytem chřipky je velmi vysoká. Rozhodli jsme se proto začít připravovat čípky sami. Pokryjeme tak alespoň částečně výpadek běžně dostupných léčiv. Denně takto připravíme více než tisíc čípků,“ uvedla vedoucí oddělení přípravy léčiv Nemocniční lékárny Fakultní nemocnice u svaté Anny Monika Pecháčková.

Zásobování léků je podle vedoucího komunikace lékáren Dr. Max Michala Petrova problém celosvětového charakteru. „To, co se teď děje na Moravě, je jen součást globálního problému. Ten začal covidem v nedávné minulosti, kdy byly distribuční řetězce vážně narušené. Výrobu a dodávky účinných látek a léků dále postihla válka na Ukrajině. Rostou ceny energií a dalších surovin. Například slunečnicového oleje nebo bylinných výtažků,“ nastínil situaci Petrov.

Mluvčí navíc dodává, že výpadkům nějakých druhů léků budeme čelit vždy. Chybějící náhradu ale umí podle něj doporučit většina lékárníků. „U některých přípravků zažíváme skutečnou nákupní horečku. Proto chci apelovat na všechny, aby se chovali rozumně. Myslete na pacienty, kteří léky skutečně potřebují,“ dodal Petrov.

Sirup značky Nurofen pro děti bude podle České lékárnické komory opět k prodeji nejdříve ve čtvrtek.