V nich se páry musí domluvit s úředníkem z jiné radnice, která matriku má. „Jedná se o komplikaci. Je složité sladit termín jejich, oddávajícího i matričního úřadu v Brně-středu, pod který spadáme. Snoubenci jsou překvapení, protože čekají, že všechno zařídí na jednom úřadě,“ uvedl bohunický starosta Antonín Crha.

Kvůli povinné přítomnosti matričního úředníka ze sousedních Žabovřesk neoddávají třeba zástupci komínské radnice. „Za rok se na nás obrátí několik lidí, že chtějí mít svatbu. Odkážeme je na žabovřeskou matriku. Pak ale často nastávají komplikace s termínem matrikáře, takže jsme ještě snoubence neoddali,“ nastínila komínská starostka Milada Blatná.

Svatební koordinátorky potíže nejčastěji řeší pomocí církevního oddávajícího. „Většinou se jedná o faráře husitské či českobratrské církve. Nabízíme i takzvaný ceremoniální obřad. který i přes klasické náležitosti jako polibky nebo podpisy není úředně uznaný. Snoubenci pak jen zajdou na úřad a před svědky podepíšou potřebné dokumenty, aby byla svatba legální,“ popsala svatební koordinátorka Veronika Polehlová.

Brněnští snoubenci se mohou dočkat častějších sňatků na radnicích bez matrik. Poslanci na podzim projednají novelu matrikářského zákona, která se týká právě oddávání. „Úředník matriky by při uzavření civilního sňatku nemusel být. Podmínku jeho přítomnosti nahradí tím, že oddávající zastupitel složí takzvané matriční zkoušky,“ přiblížila právnička Frank Bold Advokáti Jitka Mihulková, která se podílela na přípravě novely zákona.

Civilní sňatky

U svatby musí být matriční úředník.

Snoubenci ho potřebují při civilním sňatku i v městských částech bez matriky.

Řešením komplikace je novela zákona, která matrikáře umožní nahradit oddávajícím zastupitelem s matričními zkouškami.

OLDŘICH HALUZA
PETRA ŠEBKOVÁ