Lucie Mátlová čekala ve frontě osm hodin. Cíl měla stejný jako všichni ostatní – získat zubaře. Čekání se nakonec vyplatilo, na řadu přišla včas. A přestože se takovýto časový úsek zdá jako věčnost, Mátlová si oddechla. „Sice jsem si to tady vystála, ale jsem ráda,“ okomentovala žena. Ne kvůli sobě, ale kvůli svému dítěti. Situace je podle ní taková, že pokud sama nemá zubaře, nemá zubaře ani její potomek.

V Hustopečích v Mrštíkově ulici stál už okolo půl sedmé ráno zástup lidí.
VIDEO: Nával v ulici. Kvůli zubaři lidé v Hustopečích nocovali před ordinací

Ve skutečnosti rodič a dítě mají oddělené registrace a dítě je tak registrováno zvlášť. Nemusejí chodit ani ke stejnému lékaři. Děti navíc mohou mít vlastního specialistu, takzvaného pedostomatologa. Přestože registrace rodičů a dětí spolu navzájem nesouvisejí, podle prezidenta České stomatologické komory Romana Šmuclera je praxe taková, že na kontroly chodí děti často s rodiči. To potvrzuje i jeden z majitelů Aliance Dentálních Korporací Zbyněk Lamplot. „Je poměrně obvyklé, že když vyšetřujete maminku a ona požádá o vyšetření dítěte, snažíte se ho někam vtisknout, i když máte plno. Běžně chodí celá rodina k jednomu zubaři," uvedl.

Důsledkem toho je, že když rodič o zubaře přijde, přichází o něj často i dítě. Právě děti se tak mohou stát oběťmi situace, kdy zubařů je málo a spousta lidí toho svého nemá nebo má extrémně dlouhé objednávací lhůty. „Když nemá zubaře rodič, má problém i dítě,“ souhlasí Lamplot, podle kterého navíc dětský chrup může být postižený daleko více.

Zubaři - ilustrační foto.
Fronty na zubaře jako v Hustopečích? Ve Znojmě prý v nové ordinaci nehrozí

Důležitý však je i důvod, proč dotyčný o zubního lékaře přišel. Pokud se zubní lékař rozhodne ukončit svoji praxi, o zubaře přirozeně přicházejí i všichni členové rodiny. To byla i situace Mátlové. Její zubařka totiž odešla do důchodu. „Když jsem volala paní doktorce, která po ní přebírala klientelu, bylo my řečeno, že si mám zavolat v určitý čas. Když jsem volala podruhé, sdělila mi, že už má plno,“ popsala svoji zkušenost žena.

Lamplot znovu připomíná, že pokud se k zubaři nemůže dostat rodič, nemůže ani dítě. Pedostomatologové jsou potom podle něj vytíženi ještě více.

Důvodem, proč se dítěti zubařská péče nedostává, může být i nezodpovědnost samotných rodičů. I v tomto případě je zubařská péče u dítěte závislá na tom, zda k zubaři dochází i jeho rodič. „Spousta rodičů s dětmi nechodí na preventivní prohlídky a děti často přicházejí, až když už mají vážnější problémy,“ sdělil Lamplot.

Zubaři - ilustrační foto.
Pět zubařů na Břeclavsku skončilo. Nikdo nás nechce, rozčiluje pacienty

Zdůrazňuje však, že pokud je to rodič, kdo péči o vlastní chrup zanedbává, následky nemusí nutně nést i jeho příbuzní. „V případě, že rodič z nějakého důvodu bez omluvy několikrát nepřijde na preventivní prohlídku, považuje se to za nedodržení léčebného plánu a může být vyřazený z kartotéky. Nemusí to ale znamenat, že by měla o zubaře automaticky přijít celá rodina,“ dodal.