Novinka je zatím na lince jedna osamocená. „Jezdí pouze jedna ve zkušebním provozu. Další postup ale bude velmi rychlý. V zimě můžeme zprovoznit až třináct takových souprav," sdělila mluvčí podniku Linda Hailichová.
Původně dopravní podnik plánoval, že na lince číslo jedna budou jezdit jen téměř padesátimetrové soupravy s kapacitou 280 míst. „Nové řešení ale umožní rychlejší obsazení části spojů linky velkými soupravami. V budoucnu bude každý druhý spoj na lince velkokapacitní. Za tři až čtyři roky pak budou všechny takové," nastínila plány Hailichová.
Dodala, že podnik se zaměřil na linku jedna, protože ji cestující využívají nejčastěji. „Týká se to především úseku v centru a do Řečkovic. Ve směru do Bystrce zase chceme nabídnout cestujícím větší komfort v podobě vyššího počtu míst k sezení. Je tam totiž dlouhá jízdní doba," řekla mluvčí.
Jenže právě lidé z Řečkovic nejsou moc nadšení. Nové spojení totiž místo původní kapacity 280 míst nabídne jen 256 míst. „Líbil se mi nápad, aby na jedničce jezdily jen spojené dvě kloubové tramvaje. Ve špičce je pak znát každé místo. Snad trochu pomůže, že bude delších tramvají jezdit víc," podotkl Adam Řezník.
Místostarosta Řečkovic Ladislav Filipi si také přínosem změny není jistý. „Je pravda, že tato nejstarší tramvajová linka v Brně je také jednou z nejvytíženějších. Víc tramvají se na trať už nevejde. Snížení kapacity souprav tak určitě není žádoucí," uvedl Filipi. Dodal ale, že důvody dopravního podniku nezná, a proto se nemůže víc vyjadřovat.
Nejrychlejší cesta
Podle mluvčí Hailichové ale výhody převažují nad nevýhodami. „Velkokapacitních souprav jezdí maximálně šest. Zbytek, tedy většina, jsou standardní spřažené dvě tramvaje T3. A právě v nich mají lidé největší problémy. Proto považujeme tuto rychlejší cestu pro zvýšení kapacity linky jedna za příznivější," řekla Hailichová.
Definitivní konec unikátní soupravy dvou kloubových tramvají má přijít pravděpodobně příští rok. „Spojení kloubových tramvají ale bude samozřejmě i nadále technicky možné," ujistila Hailichová.