Italská společnost, která roušky vyrábí, donedávna šila doplňky pro věhlasné módní značky, ceny jejichž výrobků se mnohdy šplhají k desetitisícům korun. „Firma MODA Impresa s.r.l. ještě nedávno šila pro značky Dolce Gabbana, Versace, Ferré a další. Po začátku pandemie rychle přeorganizovala výrobu a začala vyrábět roušky ve velkém. Problém byl ale s jejich certifikací pro použití v nemocnicích," poznamenala mluvčí brněnské fakultní nemocnice u svaté Anny Dana Lipovská.

Polyfunkční dům v Komenského ulici v Boskovicích, 1. místo v kategorii Stavby občanské vybavenosti.
Tyhle skvosty soutěžily o stavbu roku: zvítězila přístavba školy ve Vejrostově

V Itálií ale výrobci potřebné testy neměli kde udělat. „Tamní laboratoře vytížilo testování pacientů. Díky dobrým kontaktům v Itálii, konkrétně na Florentské univerzitě, se ale roušky brzy dostaly do Brna. Jako nejvhodnější se ukázaly laboratoře Mezinárodního centra klinického výzkumu Fakultní nemocnice u svaté Anny," podotkla mluvčí.

I díky práci brněnských vědců už nyní italské roušky pomáhají lékařům v italských nemocnicích. „Dělali jsme zejména mikroskopické analýzy struktury povrchu i filtru a také testy integrity, které pomohly při vlastní certifikaci. Ještě budeme sledovat fluorescenční nanočástice, které jsou ještě menší než kapénky s viry a analyzovat, jestli filtrem projdou a v jakém množství. To by mohlo pomoci v dalším vylepšování materiálu pro filtry ,“ uvedl vedoucí Centra translační medicíny a náměstek Mezinárodního centra klinického výzkumu ve svatoanenské nemocnici Giancarlo Forte.